Americké letadlové lodě nejsou bojeschopné

Rychlost nasazení amerických oddílů letadlových lodí klesla za posledních 25 let na minimum a kvůli problémům s opravami a obsluhou při operacích se v roce 2018 podařilo použít pouhých 15 % letadlových lodí, informoval Výzkumný ústav amerického vojenského námořnictva.

Příznaky potenciálních problémů s letadlovými loděmi, připomíná ústav, vznikly před několika lety. Kvůli průtahům s opravou a obsluhou zůstaly například americké letadlové lodě v letech 2000-2016 nečinné dohromady 1,3 tisíce dní, což se rovná sedmi půlročním námořním tažením.

Situaci zhoršuje rovněž skutečnost, že dnes je v bojeschopném stavu podle dat ústavu přibližně polovina amerických palubních stíhacích bombardérů F/A-18E/F Super Hornet, jež tvoří základ letek amerického námořnictva. Tento problém je podle ústavu způsoben přetížením námořnictva z účasti na operacích po celém světě po teroristických útocích 11. září 2001.

Tato situace v americkém námořnictvu může podle ústavu umožnit Rusku a Číně, aby značně posílily vlastní vojenské loďstvo.


Není zde článek celý?