Babiš a Merkelová: na ekonomice se shodneme, migraci vidíme jinak

Jednání Andreje Babiše a kancléřky Angely Merkelové nejspíš probíhalo v duchu, jakým působila jejich společná tisková konference. Atmosféra nebyla dramatická, nevypadala ale ani vřele. Oba partneři si zachovali vážné obličeje, Babiš odpovídal na otázky novinářů německy.

Kdybychom sdělení shrnuli do jedné věty, pokud jde o ekonomické záležitosti, zřejmě není problém se domluvit. Obě naše ekonomiky jsou propojené a spojenectví je výhodné. Babiš mluvil o zájmu o německé investice do vědy a výzkumu a zmínil průmysl 4.0, což je téma, které kancléřku osobně zajímá a v Německu se tom mluví mnohem více než u nás, aspoň pokud jde o politiky.

Zdá se, že pokud jde o uprchlickou otázku, ke shodě tady moc nedošlo. Problém je především s tím, co dál dělat s migranty, kteří už do Evropy dorazili. Merkelová řekla, že v tom „Itálii nelze nechat samotnou“. Babiš dává najevo, že „nechceme nelegální migranty“ a řekl, že je u nás nízká nezaměstnanost. Sice použil výraz „nejsou lidi“, ale zřejmě chtěl říci, že nejsou místa, kam bychom případné příchozí umístili. Vzhledem k tomu, že Německo je na tom podobně a v poslední době se uprchlíky do pracovního procesu zapojovat daří, asi to nebylo úplně přesvědčivé. Oba se zřejmě shodli na příčinách uprchlické krize. Babiš se ještě pokoušel naznačit, že do stabilizace problematických zemí již ČR investuje, ale asi to nebude k navození příznivého dojmu stačit.

Napětí ohledně řešení uprchlického problému může poněkud zmírňovat, že počet příchozích výrazně poklesl na stavy před krizí v roce 2015, přibývá ovšem mrtvých na moři. Z diplomatického hlediska není český oficiální postoj úplně šťastný. Pokud jde o Německo, vzájemné vztahy jsou jinak neproblematické a ekonomické zájmy shodné. s jinými zeměmi Evropy ovšem tuto výhodu nemáme.

Není zde článek celý?