»Básně pro Ukrajinu« aneb Cesta k řešení Ukrajinské krize

bilchenko-1Jevhenija Bilčenko ve spolupráci s Jazzovou sekcí 27 září 2018 v 17:00 hodin v prostorách Jazzové sekce ve Valdštejnské ulici 158/14 v Praze na Malé straně bude prezentovat autorskou básnickou sbírku „Sestra“ .

Ukrajinská básnířka Jevgenije Vitaljevna Bilčenko, která je profesorkou katedry kulturologie na fakultě filosofického vzdělání a vědy Národní pedagogické univerzity M. P. Dragomanova, je také doktorka kulturologie a překladatelkou. Píše většinou rusky,
Jevgenije původně patřila mezi nejvášnivější stoupence Euromajdanu a dokonce věnovala tomu báseň, která byla publikována 21. února 2014 a rychle se stala populární v ukrajinsky mluvící části Internetu. Z jejích vlastních slov také patřila mezi dobrovolníky organizace Pravý sektor, a to hlavně kvůli tomu, že mezi nimi si našla liberální společníky. Zcela dlouho se účastnila dodání věci, zbraní, peněz apod. jednotkám, které válčily na Donbasu (a to včetně 5. dobrovolnického praporů, dělostřelcům Pravého sektoru). V polovině roku 2015, dle jejích vlastních slov, Jevgenije skončila se svojí dobrovolnickou aktivitou.

Od té doby kritizuje řádu následku Euromajdanu: zvýšení úrovně korupce, válku, cenzuru, ale tvrdí, ale odmítá svojí vínu, ale i vinu svých stoupenců za negativní následky. Podle jejího názoru důvodem následků je to, že účastníci Euromajdanu byli oklamáni těmi, kdo celou akci využili, aby dostaly do moci. Dneska o sobě Jevgenije Bilčenko  sama říká, že je anarchistou, humanistou a stoupenkou nesystémové opozice. Tvrdí o sobě, že hájí mezikulturní dialog a toleranci ve společnosti, aktivně kritizuje moderní národně zaměřenou inteligenci za “otrocké myšlení” a vystupuje proti zásahům vládních organizaci do kulturního života státu.

Po úvodu této autorky prezentace volně navážeme na besedu na nejpalčivější téma dnešní Ukrajiny a tím je „Cesta k řešení Ukrajinské krize“. Panelové besedy se bude účastnit europoslanec Ing. Jaromír Kohlíček, CSc, ekonom PhDr. Alois Surynek Csc., ekonom a politik Doc. Radim Valenčík, CSc., advokát JUDr. Čestmír Kubát, CSc., a zástupce Společnosti přátel Luganské lidové republiky a Doněcké lidové republiky.
Panelisté svými příspěvky se zaměří na kroky, které nastíní možné alternativy vlastního řešení občanské války na Ukrajině, ale i samotné společensko ekonomické krize,

Kontakt pro média:
Roman Blaško – koordinátor
mobil:    +420 730 636 625
email:    romanb2014@seznam.cz

Událost na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/331895917356315/?ti=cl

Není zde článek celý?