Bloomberg: Rusko je schopné uhájit rubl

Rusko má mnoho možností na ochranu své národní měny díky velkým zlatým a devizovým rezervám, a také díky jednomu z nejnižších státních dluhů na světě, připomíná Bloomberg.

Agentura zdůrazňuje, že nehledě na klesání kursu rublu může ruská Centrální banka využít změny úrokových sazeb pro posílení národní měny.

Banka Ruska a finanční úřad, zdůrazňuje Bloomberg, již učinily řadu velkých kroků: byly pozastaveny denní nákupy deviz a zrušeny týdenní dražby dluhopisů. S ohledem na skutečnost, že státní dluh činí dnes pouhých 13% HDP, má Rusko dost možností k manévrování, konstatuje agentura.

Bloomberg rovněž připomíná, že ruské zlaté a devizové rezervy dosahují 460 miliard dolarů, přičemž rubl je dodatečně podpořen také stabilním růstem cen ropy.

Také příjmy z ruských státních desetiletých dluhopisů stouply téměř na 9,1%, jejich reálný zisk je jedním z největších na světě, proto zahraniční investoři neodešli kvůli sankcím, píše na závěr Bloomberg.

Ministr ekonomického rozvoje Ruska Maxim Oreškin předtím připomněl, že rubl nepatří do seznamu nejslabších měn.

Oreškin přitom upozornil na oslabení národních měn takových států jako Argentina, Turecko, JAR, Brazílie a Indie. Zdůraznil, jeho úřad nevidí dlouhodobé příčiny oslabení rublu.


Není zde článek celý?