Buďme rádi, že jede Babiš za Merkelovou. Německo je pro ČR nejdůležitější spojenec

Premiér Andrej Babiš dnes poprvé ve funkci hlavy české vlády letí na státní návštěvu Německa a bude jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou.

V jeho zájmu je, aby předvedl Čechům svoji novou divadelní roli evropského státníka, který předkládá partnerům v EU zcela nový a důmyslný plán na komplexní obranu před imigranty. Ve skutečnosti – a jeho twitterový účet to dobře ukazuje – Andrej Babiš hledá v Evropě vazby, které mu jednak lichotí a jednak ho vzhledem k jeho dost strašné pověsti legitimizují jakožto normálního evropského politika. To pro člověka, který má na krku trestní stíhání za podvod s evropskými dotacemi, spolupráci s StB a pověst agresívního podnikatele, vůbec není málo. Každý, kdo mu podá v Evropě ruku, je pro něj čirým požehnáním a pomáhá mu překonat jeho mindrák.

Tentokrát mu podá ruku Angela Merkelová a je to moc dobře. Nepodá mu ji poprvé, ale tentokrát jde o víc, protože se nejedná o víceméně náhodnou schůzku na summitu či v opeře, ale o schůzku plánovanou a chtěnou z obou stran.

Buďme si přitom jisti, že Angela Merkelová jednak ví o Babišovi prakticky všechno, co o něm víme my. Německé noviny už také přišly na to, že osoba našeho premiéra je tak bizarní, že se dá o ní psát skoro pořád. Navíc ale Merkelová také dobře ví, jaké nehoráznosti kdy o ní Andrej Babiš pronesl. Před svými voliči ze spodní cenové skupiny totiž Babiš rád dělá z Merkelové symbol špatné migrační politiky, čímž nahrává těm nejhorším buranským pudům. Slavný je třeba jeho výrok, že ‚paní Merkelová si uprchlíky pozvala, tak ať si je krmí‘.

Dnes se ale bude Andrej Babiš chovat k Angele Merkelové slušně a je téměř jisté, že ani ona nebude Babišovi příliš vyčítat jeho nehoráznosti vůči její osobě. To se spíše dotkne jeho časté parlamentní spolupráce s našimi extrémistickými stranami. Bude přitom dobře, když dá Babišovi možnost, aby se ukázal jako konstruktivní a proevropský politik. Merkelová může navíc s čistým svědomím na některé Babišovy recepty proti masové imigraci kývnout, protože z nich už mnohé Evropa realizuje a daří se ji míru migrace snižovat. Kupříkladu jednání se zeměmi Afriky o zpřísnění hraničních kontrol a o vracení nelegálních uprchlíků, jež nemají právo na azyl, Německo už dávno dělá.

Také si můžeme být jisti, že Babišovo opakování formulky o tom, že nepřijmeme ani jednoho imigranta, ji ani nepřekvapí a ani neoslní. Je to absurdní chování, protože v rámci Evropy je namístě hlavně říci to pozitivní: Jaký bude náš konkrétní a hmatatelný příspěvek k řešení společných problémů.

Babiš chce místo přijímání uprchlíků finančně podporovat nárazníkové země. Tak proč do programů, které již v rámci Evropy existují, dáváme skoro nejméně peněz, zatímco hlavní tíhu všech finančních opatření pro zmenšení míry imigrace nese Německo?

Merkelová je bezesporu největším a nejvlivnějším současným evropským politikem. Jako Češi bychom měli být velmi rádi, že ji v Berlínhě máme. Protože po ní už nepřijde žádný pro nás vstřícnější německý kancléř. Spíše naopak může přijít někdo, kdo se s evropskými kverulanty nebude mazat. To, že kancléřka Merkelová dělá i chyby a že její příliš proimigrační politika z roku 2015 sklidila značnou kritiku, je jasné. Řešila tehdy vážnou humanitární krizi a snažila se ji vyřešit slušně. Rozhodně ale ji neřešila správně tím, že všechny ostatní partnery v schengenském prostoru postavila před hotovou věc.

Angela Merkelová stojí v čele nejsilnější evropské země, která má přebytek státního rozpočtu ve stejné výši, jako je celý náš státní rozpočet. Stojí v čele demokratického státu, který zvládá efektivně řešit své problémy a který je naším nejdůležitějším spojencem. Německé je náš nejdůležitější obchodní partner a vzestup naší ekonomiky není dílem Andreje Babiše, ale vedlejším efektem růstu německé ekonomiky. Koneckonců, Babiš v Německu také podniká a má tam svoji nejvýnosnější chemičku.

S Andrejem Babišem máme přeci jen (zatím?) jedno velké štěstí v celé neštěstí, jaké on nepochybně pro naši zemi představuje. Totiž, že mu lichotí účast na evropské politice. A že při všech vážných příležitostech opakuje, že Česká republika má být v Evropské unii. To je zcela zásadní aspekt naší současné situace. pro udržení naší demokracie i prosperity. A také proto, že Evropská unie je jistou pojistkou proti autoritářským politikům, jakým je i Babiš.

Proto buďme rádi za dnešní schůzku Babiše s Merkelovou. Je to pro Českou republiku mnohem užitečnější, než Babišovo kamarádství s Viktorem Orbánem.

Pavel Safr Twitter Banner

Není zde článek celý?