Bývalý příslušník SBU se vzdal orgánům DLR a promluvil o přípravě sabotáže

Bývalý zaměstnanec vedení bezpečnostní služby Ukrajiny v Doněcké oblasti Vladimir Boltenko se vzdal vládě Doněcké lidové republiky a promluvil o přípravě sabotáže v DLR, uvádí se na internetových stránkách ministerstva státní bezpečnosti republiky.

Boltenko se dobrovolně vzdal a přiznal se, že od roku 2014 do roku 2016 sloužil ve vedení SBU v Mariupolu. Během této doby byl opakovaně svědkem přípravy sabotáží a průzkumných skupin, jejichž úkolem bylo odstranit vysoce postavené osoby DLR a také vyslýchat civilisty pomocí mučení, uvádí se na webu ministerstva.

Přiznání sabotáže

Předešlý večer Ministerstvo státní bezpečnosti DLR zveřejnilo výslech zadrženého kvůli podezření z pokusu o vraždu hlavy samozvané republiky Alexandra Zacharčenka. Muž se přiznal, že byl naverbován ukrajinskými speciálními službami a že se chystal položit improvizované výbušné zařízení vyráběné SBU v restauraci Puškin.

Podle něj druhá sabotážní skupina připravovala teroristický čin na jiném místě. Z tohoto důvodu, uvedl zadržený, bylo plánováno použití výbušného zařízení nového typu, které bylo testováno v Kyjevě v oblasti Besarabského trhu. Jeho důležitou vlastností je, že předává signál, který se přenáší ve vzdálenosti jednoho a půl až dvou kilometrů přes všechny překážky, včetně silných betonových stěn.

Alexander Zacharčenko byl zabit 31. srpna v důsledku výbuchu v kavárně Separ v centru Doněcka. Měl 42 let. Následkem výbuchu podlehl zraněním jeden z tělesných strážců a dalších 11 lidí bylo odvezeno do nemocnice.

Prozatímní hlava DLR Denis Pušilin informoval o zatčení člena ukrajinských tajných služeb za vraždu Zacharčenka. Současně obvinil západní země z pokusu o vraždu hlavy DLR.


Není zde článek celý?