Čína hodlá hájit liberalizaci obchodu

Čína je připravena pevně hájit liberalizaci a usnadnění obchodu a podporovat výstavbu otevřeného světového hospodářství, řekl v neděli čínský prezident předseda ČLR Si Ťin-pching během setkání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

Vedoucí světové organizace přijel do Pekingu, aby se zúčastnil Summitu Fóra čínsko-africké spolupráce, které se bude konat 3. až 4. září v čínském hlavním městě.

„Čínská rozhodnost v dalším prohlubování reforem zůstane nezměněna. Jsme připraveni praktickými činnostmi vést za sebou všechny země, společně podporovat liberalizaci a usnadňování obchodu, stavět světové hospodářství otevřeného typu,“ uvedl Si Ťin-pching, kterého citují na internetových stránkách ministerstva zahraničí ČLR.

Čínský lídr zdůraznil, že politika jednostranných akcí a protekcionismu, které v poslední době oživily, „zasadí údery světovému řádu a systému globálního řízení“.
„Svět více než dříve potřebuje multilateralismus a silnou Organizaci spojených národů,“ řekl Si Ťin-pching.

Vyjádřil také naději, že OSN zůstane nestranná a spravedlivá, bude hrát vedoucí úlohu při ochraně mezinárodního míru, podpoře společného rozvoje, zejména při prohlubování mezinárodní spolupráce při řešení globálních problémů.


Není zde článek celý?