Demonstrace v Saské Kamenici naznačují, že protiimigrační trend bude sílit

V sobotu vyvrcholily týden trvající protesty v německém městě Saská Kamenice (Chemnitz). Jsou reakcí části tamních občanů na smrt pětatřicetiletého muže, který byl ubodán během městského festivalu, přičemž pachateli byl jeden Syřan a jeden Iráčan. Právě tento fakt vedl příznivce nacionalistické strany Alternativa pro Německo (AFD) a antiislámského hnutí Pegida k pořádání demonstrací. Včerejší akce se zúčastnilo kolem devíti tisíc lidí a v čele průvodu byly neseny velké portréty obětí násilí, jež mají mít na svědomí jednotlivci z řad imigrantů.

Bezpečnost zajišťovalo 1800 policistů, přičemž saské úřady povolaly posily z Bavorska a dalších spolkových zemí. Policie nasadila i vodní děla a snažila se pravicové demonstranty oddělit od levicových, kteří protestovali proti xenofóbii. Zraněno bylo devět lidí a bylo zaznamenáno nejméně 25 trestných činů. Situace v kamenických ulicích byla krajně napjatá a docházelo ke střetům obou skupin a také ke střetům s policisty.

Proti demonstrantům národovců přišlo demonstrovat asi 3 – 4000 lidí, které pozvala organizace Srdce místo štvaní. Několik německých politiků při protiakci zdůrazňovalo, že Saská Kamenice musí dát jasně najevo svůj odpor proti krajní pravici.

Problém je, že protestů proti imigraci se v Sasku nezúčastňuje pouze extrémní pravice, ale často mnoho běžných obyvatel.

V reakci na vlnu odporu vůči imigraci byla v Německu zavedena řada přísnějších opatření, počínaje namátkovými kontrolami na hranicích a vytvořením center pro komplexní posuzování oprávněnosti žádostí o azyl. Kancléřka Angela Merkelová také odmítla novelu, jež měla umožnit těm odmítnutým žadatelům o azyl, kteří si již našli práci, aby přesto mohli v Německu zůstat. Uvažované opatření bylo motivováno snahou zabezpečit velmi dobře fungující ekonomice dostatek levných pracovních sil.

Protestní atmosféra zvláště ve východoněmeckých spolkových zemích je poměrně silná navzdory tomu, že imigrační statistiky ukazují jasné snížení počtu příchozích a celkově se nápor běženců podařilo německým úřadům zvládnout. Trendem, který bude zřejmě mírně převažovat, bude vyšší přísnost a snaha zmírnit dopady imigrace na německé obyvatelstvo.

S využitím zpravodajství Bild.de a čtk

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?