Devět citátů z díla Istvána Léka. Lidové noviny slouží Babišovi už pět let

István Léko. Přítel Andreje Babiše a šéfredaktor Lidových novin | FOTO: Mafra

V posledních pár dnech došlo kolem médií předsedy vlády Andreje Babiše hned k několika událostem. Po manipulativní zprávě ohledně syrských sirotků odchází z Lidových novin novinářka Petra Procházková. Šéfredaktor Lidových novin István Léko zareagoval na prohlášení Procházkové komickým sdělením, že Lidové noviny jsou zcela nezávislý list, který nepodléhá politickým tlakům. A i přesto pak odešla řada dalších novinářů.

Šéfredaktor Léko se nejspíš skromně domnívá, že jeho list nikdo nečte, a tudíž může ohledně jeho obsahu lhát, jak chce. Má ale smůlu. Autorka tohoto článku čte totiž Lidové noviny každý den. A tudíž může doložit, že kuriózním důkazem osobní podlézavosti šéfredaktora vůči majiteli jsou jeho vlastní texty.

Léko publikuje své názorové texty v rubrice „vtipně“ nazvané Lékárna. Babiše se umí velice efektivně zastat – a dělal to velmi snaživě například v době, kdy se na světlo světa dostaly nahrávky skupiny Šuman. Volal tehdy po nových volbách – a protože Babiše dobře zná, v komentáři nám jej velmi jednoznačně popsal. „Šéf hnutí ANO s touto alternativou počítá od chvíle, co před několika lety vstoupil do politiky. Ale do voleb určitě nebude sedět doma, kousat si nehty a čekat, až na dveře zaklepou policisti s televizními štáby v zádech. Babiš totiž patří do tábora lidí, kteří přesto, že slyší zaručené zprávy o blížícím se konci světa, vezmou si rýč, vykopou díru a zasadí strom. Lidové noviny, 26. 5. 2017

Přesně takhle se psalo v Rudém právu o Klementu Gottwaldovi a v sovětské Pravdě o Stalinovi. Představa, jak samovládce zasadí strom, je nejspíše pro jeho sluhy obzvlášť vzrušující.

Kromě projevů obdivu k Babišovi se však pan Léko umí také spravedlivě rozhořčit. Místo aby se jako představitel vydavatelství Mafra někam schoval a tiše se styděl, zatímco veřejným prostorem rezonovala aféra Marka Přibila, který zveřejňoval kompromitující informace proti ČSSD na Babišovu objednávku, šéfredaktor LN se do sociálních demokratů pustil také. Takhle si totiž Šumanovy nahrávky vysvětlil: „Takto ostrá kampaň proti Babišovi začala tak předčasně proto, že sociální demokraté nezapomněli počítat. Pojistky v Lidovém domě v Hybernské ulici v Praze, ale pravděpodobně i u českých i čínských miliardářů, kteří do této strany investovali, vyhodil poslední průzkum, v němž hnutí ANO bylo na téměř 32 procentech, zatímco ČSSD na pouhých dvanácti.“Lidové noviny, 12. 5. 2017.

Ano, Babiš zneužíval své noviny i živé policejní spisy, ale mohla za to ČSSD. Podle pana Léka.

Volby se ovšem blížily, a tak bylo třeba jednat dál. Pan Léko se snaživě zapojil do kauzy lithium, o které je dnes jasné, že se jednalo o čistě předvolební hru a frontální útok na rivala. A opět: Za všechno mohl kdo? ČSSD. „Naivní osobě neznalé skutečných poměrů v české politice by se mohlo zdát, že největší privatizační skandály jsou spojeny s dobou tzv. mafiánského kapitalismu a vládami ODS. Je to však i jistá parta v ČSSD, kdo je zodpovědný za skutečné stomiliardové škody pro český stát. OKD už jsem zmínil, ale jsou tu například kauzy Mostecké uhelné společnosti a plzeňské Škody, které díky ČSSD od základu změnily ekonomickou mapu země a do slova a do písmene vytvořily novou skupinu miliardářů.“Lidové noviny, 13. 10. 2017

O tom, kdo je tu nejmocnějším miliardářem, ani slovo. Jak jinak.

A toto je předvolební komentář šéfredaktora. Vládní koalici by podle něj měly vytvořit strany ANO, Piráti a TOP 09. Proč? No abychom rozbili matrix. Jaký matrix? Ten, na který narazil chudák Babiš. „Na co Babiš narazil, je tzv. deep state (hluboký stát), což je nový výraz používaný západními politology zejména po nástupu Donalda Trumpa. Jinde, třeba v Itálii, se tomu říká chobotnice, u nás se uchytilo slovo matrix, ale používá se i systémová smlouva, což je vyšší a rozšířená varianta známé opoziční smlouvy mezi Klausem a Zemanem. V praxi jde o velmi pevnou mocenskou strukturu s dlouhodobou strategií ovládnout zejména zákonodárství (mít vždy více než 101 poslanců), mít pod kontrolou regulátory (antimonopolní úřad, ČNB, regulátor sektoru energetiky apod.), tajné služby, policii, justici, tedy státní zastupitelství a soudy, média a velvyslanecké posty v klíčových zemích.“Lidové noviny, 20.10. 2017

Zde dodejme, ža Léko vyjmenoval všechno, co chtěl ovládnout (a dnes již fakticky ovládá) právě Andrej Babiš. Takže z matrixu se stal Agrofert.

Šéfredaktor Léko nemá v oblibě ty, kdo mají starost o osud české demokracie a říká jim pejorativně obávači. Rozhorlil jej fakt, že například komentátor Martin Fendrych kritizoval rozhodnutí udělat z Radka Vondráčka z hnutí ANO předsedou sněmovny. Bylo to jen pár dní po volbách a Lékův pán a kamarád je vyhrál. Pokud někomu snad ještě vadila narůstající moc hnutí ANO, je podezřelý hlupák.

Došlo dokonce k tomu, že si někdo dovolil v televizi zmínit bezpečnostní divizi Agrofertu, což Léka rozčílilo natolik, že se v Babišově holdingu e-mailem (sic!) zeptal, zda nějakou mají! A víte, co se stalo? Odpověděli, že nemají!

Tak až si příště dovolíte kritizovat Babišovu moc a stanou se z vás obávači, pan Léko vám předloží pádný argument: „Proč Fendrych nehřímal o úplné katastrofě pro parlamentní systém, když se Petr Nečas za ODS v roce 2010 stal premiérem a jeho stín Miroslava Němcová také za ODS byla zvolena předsedkyní sněmovny?“Lidové noviny, 27. 10. 2017

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Nečas neměl ani Agrofert, ani nebyl spolupracovník StB, a shodou okolností neměl žádné noviny. A tehdejší povolební rozložení pozic odpovídalo pravidlům a je běžné ve všech parlamentních demokraciích. Lékovi to ale připadá divné, protože tyto systémy nejspíše vůbec nezná.

A k obávačům ještě jednou. Expremiér Mirek Topolánek se vyfotil před sídlem britské premiérky Theresy Mayové v Downing Street v Londýně a vyzval k sestavení exilové vlády. Takovou věc nemohl Léko nechat bez povšimnutí. „Obávači o budoucnost české demokracie se mohou uklidnit a zároveň jásat, protože vzniká exilová vláda s pracovním názvem Antibabiš a pod vedením tohoto morálního sloupu. Neví se, od koho dostal Topolánek pověření, ale můžeme spekulovat o mocných, kterým vždy sloužil. Padlému politikovi ODS, který vyběhává kšefty pro české miliardáře, se okamžitě ozval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, že vládu sice sestavuje také, ale že by Topolánka za premiéra bral. Jenže finanční kruhy, které si nepřejí Andreje Babiše u moci, snaživého Kalouska zjevně odepsaly a za velkého integrátora demokratických sil asi vybraly Topolánka.“Lidové noviny, 3. 11. 2017

Dlužno říci, že je skvělé, jak pan Léko žádným mocným neslouží.

Nebyly to ale jenom loňské volby, do kterých se Léko snaživě zapojil. Podívejme se na několik jeho starších textů. Lidové noviny vydaly desítky článků proti policejní reorganizaci, kterou Babiš ostře kritizoval, a kvůli které bude pravděpodobně navždy nenávidět Milana Chovance. Článek se jmenuje “Oranžová temnota vzplála” a hysterický Léko píše: „Ministr Chovanec po sérii zákeřných faulů porazil naivně hrající pestrobarevný tým, jehož kapitánem byl Babiš. Chovanec si mohl dovolit hrát nečistě, protože před zápasem mu rozhodčí slíbil, že pokaždé, když bude mít míč u sebe, zavře oči a protestujícím hráčům soupeře dá žlutou kartu nebo rovnou červenou.“Lidové noviny, 17. 6. 2016

Takto srdnatě se Léko Babiše zastal kvůli korunovým dluhopisům, na kterých tehdejší ministr financí, dnes premiér, vydělával a vydělává. Tehdy o nich jednala sněmovna, šéfredaktor LN ovšem ví, že všechno je v pořádku, a proto napsal: „Miláček tzv. pražské kavárny a ideový vůdce české pravice a zároveň i Sobotkovy části sociální demokracie Miroslav Kalousek by v barvách TOP 09 rád poslancoval ještě další čtyři roky, tedy do podzimu 2021. Chce, aby ho do sněmovny dostal Babiš. Přesněji Antibabiš. Kalousek si lehá a vstává s Babišem a zjevně už se stal Babišovým otrokem. Staré rčení říká: Jsi otrokem toho, koho nenávidíš.“ – Lidové noviny, 18.3.2017

Když se Andrej Babiš potřeboval zbavit šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, byl to opět Léko, kdo mu přispěchal na pomoc. A citoval při tom dokonce bibli. „Znechucující je pak reakce současné opozice, která pod praporem Antibabiš zavírá oči nad mimořádným bezpečnostním rizikem a spílá současnému premiérovi za to, že plní povinnosti, které jeho předchůdce Sobotka neplnil nebo ani plnit nechtěl. Nelze než uzavřít citátem z bible: ,Napomáhání zlu je konáním zla.’“ Lidovky.cz, 2. 4. 2018

Připomeňme, že Murína Babiš k odstoupení doslova donutil a vydíral jej tím, že pokud odejde hned, “bude to bez skandálu”.

Tak to tedy vypadalo, když István Léko bránil v posledních letech své noviny před politickým tlakem. Není to jedna aférka kolem syrských dětí, ale veškeré podobné ostudné komentáře a články, jichž bychom našli stovky. Stydět by se proto měl nejen Léko, ale každý, kdo tuhle hanebnost kryl.

Lidové noviny byly v posledních pěti letech propagační hlásnou troubou miliardáře, který se rozhodl dobýt politickou moc v naší zemi a zneužil k tomu všechno, co se dalo. Jejich šéfredaktor ze sebe udělal sluhu, který za peníze podkuřuje hegemonovi politické moci.

Každý, kdo se v Lidových novinách zúčastnil tohoto trapného divadla, by se měl stydět. A jestli odcházející tyto stupidity svého šéfredaktora nečetli, je to jen a pouze přitěžující okolnost. Jejich spoluzodpovědnost za poškození pravidel demokratické společnosti nelze zamést pod koberec.

Není zde článek celý?