Dragoun mlží. Je koněm premiéra, žalobců a exministryně ANO Válkové

Radim Dragoun přichází na jednání sněmovního výboru pro bezpečnost | FOTO: ČTK

„Nejsem ničí kůň,“ tvrdí ředitel GIBS Radim Dragoun a nemyslí si, že výběrové řízení bylo zmanipulované. Nezní to věrohodně, protože přes premiéra Babiše by neprošel, má blízko ke špičkám státního zastupitelství a poslankyně ANO Helena Válková vedla jeho diplomovou práci.

Vláda schválila na návrh premiéra nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna, který do jejího čela nastoupil počátkem září. Do té doby působil jako okresní státní zástupce v Lounech a předtím strávil čtrnáct let u policie.

Opozice má k jeho jmenování výhrady, jež zazněly i na jednání sněmovního výboru pro bezpečnost, kde představoval svoji koncepci. Především má pochybnosti o nezávislém postavení výběrové komise a transparentnosti celého výběrového řízení.

Sám za sebe?

Jelikož nový ředitel dává za pravdu kritice práce GIBS špičkami státního zastupitelství, která významně přispěla k nedůstojnému pádu jeho předchůdce Michala Murína, existují navíc vážné obavy, že chod inspekce jakožto nezávislé instituce bude až příliš podřízen zájmům státního zastupitelství.

Dragoun se pokusil všechny výhrady rozptýlit v rozhovoru v deníku Právo (30. 8. 2018), ale dlužno dodat, že situaci pouze zamlžil. Jeho obrana se dostávala do rozporu s realitou, někdy si protiřečil a prozradil víc, než by možná chtěl.

„To mohu vyloučit, nejsem ničí kůň. Samozřejmě kdo bude chtít, ten mě může spojovat s premiérem, který mě navrhl na jmenování ředitelem GIBS. Objevily se také spekulace, že jsem člověkem a vyslancem státních zástupců, ale já jsem tam sám za sebe,“ odmítl Dragoun v úvodu námitky o pozadí výběru.

Je však skutečností, že v Babišově „nezávislé“ pětičlenné komisi při Úřadu vlády měli převahu funkcionáři jmenovaní ministry za hnutí ANO, a sice ředitel Finančního analytického útvaru Libor Kazda, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel Celní správy Milan Poulíček.

Bylo by velmi idealistické uvěřit legendě, že by v takové sestavě prošel někdo neloajální premiérovi navzdory. Zvláště poté, co tak nevybíravě zlikvidoval Murína, čímž projevil eminentní zájem na obsazení tohoto postu „svým“ člověkem.

Válková vedla diplomovou práci

Ředitel GIBS navíc v rozhovoru přiznal, že se dobře zná s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Dnes je poslankyní a její vliv uvnitř hnutí ANO po vynucené rezignaci znovu stoupl po odchodu Roberta Pelikána z politiky.

Dragoun studoval na plzeňských právech, kde patřil po vypuknutí široce medializované aféry mezi zhruba čtyři stovky prověřovaných „rychlostudentů“. Pětileté studium zvládl za tři roky, přičemž pod drobnohled byli vzati všichni, kdo vystudovali za kratší dobu než čtyři roky. Hájil se tehdy tím, že mu fakulta uznala některé zkoušky z bakalářského studia na Policejní akademii. Jiné školy stejného zaměření však tyto úlevy neposkytovaly.

Na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni tehdy působila i profesorka Válková, která vedla Dragounovu diplomovou práci. „Po obsahové stránce byla má práce hodnocena kladně,“ připomněl s tím, že měla pouze formální výhrady k „řadě překlepů a nedokončených vět“. Tato diplomka byla základem pro rigorózní práci. „Profesorka Válková byla vedoucí všech mých prací,“ zdůraznil, aby dokázal, že studoval řádně.

Samotná Válková poté, co se znovu dostala do sněmovny, zapomněla na svoje potupné odvolání Babišovým tiskem z postu ministryně spravedlnosti. Rozpoutáním účelové kampaně ji potopil dříve, než se o rezignaci dozvěděla od svého šéfa. Dnes znovu patří mezi nejloajálnější poslankyně hnutí ANO, o čemž svědčí její výroky týkající se vyšetřování v kauze Čapí hnízdo.

Babiš bude zproštěn obvinění

„Nevadí mi, že vykonává svoje funkce premiér, který je trestně stíhaný, pokud mám dostatek informací, které mě vedou k přesvědčení, že jednou bude zproštěný. A já si myslím, že bude zproštěný,“ prohlásila skandálně v březnu v rozhovoru pro portál Seznam. „Jak jsem měla možnost seznámit se s tím spisem, tak ty důkazy nestačí k tomu, aby byli oba (Babiš s Faltýnkem) odsouzeni,“ zahrála si tajemně na nezávislý soud, i když s Jaroslavem Faltýnkem už prognóza vyšla.

Válková se stala shodou okolností i jednou z nejvýraznějších a dlouhodobých kritiček práce GIBS. Podpořila Babiše v době vrcholícího nátlaku na Murínovo odstoupení a o situaci uvnitř útvaru jednala už s premiérem Sobotkou. Jelikož sama přiznává, že s šéfem hnutí ANO probírá právní otázky, nelze vyloučit její vliv na výběr svého „studijního“ koně Dragouna.

Výsledek znám měsíc předem

„Nemyslím, že by to výběrové řízení bylo zmanipulované. Pokud bych měl nějaké signály, že tomu tak bude, tak bych se v žádném případě takového řízení nezúčastnil,“ reagoval v Právu Dragoun na pochyby o transparentnosti konkurzu, jehož se zúčastnilo dvanáct uchazečů.

Nicméně je skutečností, že týž deník a dokonce i autor článku Radim Vaculík  přinesl měsíc před rozhodnutím výběrové komise informaci, že horkým kandidátem na uvolněné místo ředitele GIBS je právě Radim Dragoun (30. 6. 2018). Tento text přináší zasvěcené informace ze zákulisí, které se následně potvrdily.

„Zdroje Práva uvádějí, že Dragoun získal velkou podporu jak ze strany kolegů státních zástupců včetně jeho nadřízené, pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové, tak i v rámci politických a vládních špiček,“ uvedlo Právo. „Vím, že se na něj ptali vedoucích žalobců, i Lenky Bradáčové, a ta měla sdělit, že z řad státních zástupců je Dragoun jediný vhodný kandidát,“ potvrdil další zdroj z justičního prostředí.

Autor znal takové detaily z průběhu konkurzu, jako že Dragounovi chybí potřebná prověrka na stupeň „tajné“, o kterou si „tedy bude muset vedoucí lounský žalobce v nejbližších dnech požádat“.

O dva týdny později psaly o Dragounovi jakožto o „černém koni“ výběrového řízení Lidové noviny. Babišův prominentní novinář Ondřej Koutník měl stejné informace a vychválil lounského žalobce jako „lovce úplatných soudců, kteří se octli na scestí“.

Se státními zástupci jsem jednal

Dragoun v rozhovoru přiznal, že o podporu státních zástupců nežádal, ale s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a pražskou vrchní zástupkyní Lenkou Bradáčovou hovořil. „Oba nějakým způsobem vyjádřili přesvědčení, že by to bylo fajn, pokud by se někdo, jako jsem já, stal ředitelem GIBS,“ dodal.

Jak je možné, že takové schůzky proběhly před verdiktem výběrové komise? Nejsou naopak důkazem, že čelní státní zástupci chtějí ovládnout GIBS, hledají svého „koně“, a premiér Babiš jim vyšel vstříc? Co za to asi bude chtít, není těžké domyslet a zarážející slova exministryně spravedlnosti Válkové leccos napovídají.

Pokud se toto děje a Dragounovo jméno současně kolovalo v médiích dlouho předtím, než bylo rozhodnuto, nelze považovat samotné výběrové řízení za nic jiného, než za pochybné divadélko. Zpověď nového ředitele GIBS to jen potvrdila.

Není zde článek celý?