Emmanuel Macron navrhuje vyhodit Českou republiku z Schengenu za její nesolidárnost

Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl na adresu východních zem EU, mezi něž patří i Česká republika, mimořádně ostré sdělení. Uvedl doslova: „Členské státy, které nechtějí projevit v migrační otázce solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru.“ Zprávu o tom přinesl portál Politico.

Šéf Elysejského paláce to prohlásil na summitu v Salcburku. Narážel tak na vytrvalý odpor Česka a Maďarska pomoci zemím, jež jsou postiženy masovou imigrací.

„Země, které odmítají rozšíření Frontexu nebo princip vzájemné solidarity, opustí Schengen. Země, které nechtějí silnější Evropu, si už nesáhnou na strukturální fondy,“ řekl dále Macron.

Macron hovořil se značným znechucením o zemích, které si od Evropské unie pouze berou peníze ze strukturálních fondů a přitom odmítají respektovat veškerá dohodnutá pravidla a hlasitě opakují, že nehodlají přijmout ani jednoho migranta. „V Evropě není možné vybrat si z menu jen to, co nám vyhovuje, je to kolektivní projekt,“ řekl francouzský prezident.

Macronovu kritiku je třeba brát jako velmi vážné varování. Západní evropské státy mají totiž už dost východních politiků, kteří bojkotují každý společný projekt, který by snížil zátěž nárazníkových zemí. Česká republika se přitom proslavila tím, že evropské peníze ze strukturálních fondů čerpá pro své soukromé firmy ve velkém přímo její premiér, který zároveň razí heslo, že Česko nepřijme ani jediného uprchlíka.

Není zde článek celý?