Exministr zahraničí Kerry se zřekl výroku o likvidaci chemických zbraní v Sýrii

Bývalý ministr zahraničí USA John Kerry prohlásil, že když mluvil o úplné likvidaci chemických zbraní v Sýrii, nemyslel to tak. Podle jeho slov část chemické munice nebyla Syřany zlikvidována.

Kerry vykonával funkci ministra zahraničí v letech 2013-2017. V tomto období došlo k plynovému útoku ve východní Ghútě u Damašku (srpen 2013), po kterém se Rusko a USA domluvily na likvidaci chemických zbraní v této zemi pod kontrolou OPCW, což odvrátilo americký vojenský vpád do Sýrie. Zásoby chemických zbraní byly úspěšně vyvezeny ze Sýrie, v lednu 2016 oznámila OPCW úplnou likvidaci syrského chemického arsenálu.

„Dovolte mi vážnou poznámku. Mluvili jsme o tom, že (v Sýrii) bylo zlikvidováno 100 % zaregistrovaných zbraní, které dokázala objevit OPCW. Věděli jsme, že (syrský prezident Bašár) Asad něco zachoval, a pokusili jsme se obrátit na Radu bezpečnosti OSN, avšak Rusko bohužel zahájilo vlastní hru, takže jsme se tam nedostali,“ řekl Kerry v interview pro televizi Fox News.

Bývalý ministr zahraničí v souvislosti s tím prohlásil, že podporuje nynějšího prezidenta USA Donalda Trumpa „v použití síly“ v Sýrii, i když má za to, že kursu Trumpa v Sýrii stále ještě chybí diplomatická iniciativa.

„Překonání syrského problému není možné bez účasti na jednáních Íránu, Ruska a dalších hráčů tohoto regionu,“ dodal Kerry.

Ruské Středisko pro usmíření znepřátelených stran v SAR informovalo, že 11. září natočily týmy několika blízkovýchodních televizí a regionální pobočky americké televize v osadě Džisr aš-Šugúr provincie Idlib devět inscenovaných údajných případů použití „chemických zbraní“ proti civilistům syrskou armádou.


Není zde článek celý?