Juncker vyzval EU, aby nemlčela o hrozící katastrofě v Idlibu

Šéf Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby nemlčela o nevyhnutelné a hrozící humanitární katastrofě v syrském Idlibu.

„To, co se nyní děje v Idlibu v Sýrii, by mělo u každého z nás vyvolat hluboké a jasné obavy,“ pronesl ve středu šéf EK, když vystupoval se svým výročním projevem v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Přenos tohoto vystoupení byl vysílán online na webu Evropské komise.

Podle něj se stal konflikt v Sýrii příkladem toho, jak je mezinárodní pořádek, který Evropanům sloužil po 2. světové válce, stále častěji zpochybňován.

Kolem Sýrie v posledních dnech stoupá napětí. Mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov, učinil prohlášení, že podle zpráv z nezávislých zdrojů chystají teroristé z fronty Hajat Tahrir aš-Šam (organizace zakázaná v RF) provokaci, aby obvinili Damašek z použití chemických zbraní proti civilistům v syrské provincii Idlib.

Šéf Pentagonu James Mattis dříve prohlásil, že USA aktivně projednávají s Ruskem odvrácení eventuálního nasazení chemických zbraní v Sýrii.


Není zde článek celý?