Komunista Filip chce podpořit Babišův rozpočet: Komu se líbí program ANO, může volit KSČM

V Otázkách Václava Moravce se sešli Zbyněk Stanjura za ODS, Jakub Michálek za Piráty a předseda komunistů Vojtěch Filip. Část předvolební debaty se týkala státního rozpočtu, který KSČM velmi pravděpodobně podpoří, čímž dokazuje svoji blízkost k hnutí ANO.

Filip žádá řešení „privatizačních kauz“ a chce, aby byla doba vyšetřování prodloužena na třicet let. Lepší by sice bylo řešení zločinů, které komunistická strana dělala před rokem 1989, ale to od vlády vedené hnutím ANO nehrozí. Předseda komunistů prohlásil, že ten, komu se líbí program ANO, může volit KSČM, která vše prosadí.

Stanjura se vyjádřil k tomu, jak moc voličům ODS může vadit Václav Klaus mladší. „Vždycky bychom mohli mít lepší volební výsledek. Budeme analyzovat volby, budeme hledat chyby,“ uvedl poslanec ODS. „U velké strany je normální, že tam zaznívá více hlasů,“ dodal s tím, že pro něj osobně je nepřijatelná například podpora jiného kandidáta než vlastního (Klaus ml. podpořil Ladislava Jakla proti kandidátovi ODS Kratinovi, pozn. red.).

Stanjura připomněl, že vláda je levicová a nazval ji polokomunistickou. „My jako opozice upozorňujeme na kauzy premiéra Babiše, na to, že svým firmám přihrává dotace,“ zmínil Michálek. Samozřejmě se vrátil i k oblíbenému tématu platu politiků. „Ukazuje se, že když někdo krade, a zvýšíte mu plat, krást nepřestane,“ dodal k tomu s odkazem na poslaneckou sněmovnu, ve které sám sedí.

„U nfs to opravdu nefunguje tak, že Andrej zavolá a všichni se podle toho chovají,“ vrátil se k problému v ODS Stanjura. Petr Bystron z AfD po setkání s Milošem Zemanem volá po vzniku nové krajně pravicové strany. Stanjura neočekává, že by se k takové straně připojil Klaus ml. nebo kdokoli další z ODS. Je navíc přesvědčen, že s AfD se nikdo nebude spojovat například kvůli jejímu boji proti Benešovým dekretům. „Dívám se na to trošku s úsměvem,“ řekl Stanjura ke schůzce s Bystroněm a Stephenem Bannonem.

Zmiňovanou schůzku nechápe ani Filip. „To je věc, která je zásadně proti českým zájmům,“ myslí si.“Jak český politik může spolupracovat s AfD?“ ptal se. Zeman i Klaus, který s AfD spolupracuje, podle předsedy komunistů poškozují české zájmy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?