Kratší práce, delší dovolená, MHD zdarma… Volební populismus ČSSD nebere konce

Kratší pracovní doba, delší dovolená, MHD zdarma, nové dávky a slevy… ČSSD vyrukovala s populistickou kampaní, za kterou by se nemusel stydět ani Jiří Paroubek. Její sliby jsou za rozumnou hranicí možností veřejných rozpočtů i podnikatelské sféry.

Jan Hamáček a další představitelé sociální demokracie si před komunálními a senátními volbami navlékli odborářské dresy a prosazují jejich populistické požadavky. Kampaň zahájili sloganem „S námi přijíždí kratší pracovní doba“. Slibují v ní mimo jiné kratší pracovní týden a současně delší pětitýdenní dovolenou.

Tlak na podnikatele sílí 

Sociální demokraté už dnes prosazují zrušení karenční doby (neplacení prvních tří dnů nemocenské) zvyšující náklady zaměstnavatelům a nebezpečně prudké zvýšení minimální mzdy na 55 procent průměrné mzdy. Pokud by bylo uvedeno do praxe, znamenalo by její skokový růst od ledna 2020 o 5.200 korun. Takový nápor na vyšší mzdové náklady by zlikvidoval většinu firem, které minimální mzdu využívají.

Dnes ČSSD atak na podnikatelskou sféru ještě zesiluje. Navázala na starší návrhy Českomoravské komory odborových svazů vedené radikálem Josefem Středulou, který se mimo jiné proslavil tím, že horoval pro horší zdravotní péči pro živnostníky.

Odbory prosazují uzákonění pětitýdenní dovolené, která už sice v řadě firem existuje, ale vždy byla výsledkem místní dohody mezi vedením a zaměstnanci. Její povinné zavedení by jiným podnikům způsobilo problémy, zvláště v současné situaci na pracovním trhu, kdy je v některých oborech složité obsazovat volná místa.

Kratší práce, stejné mzdy? 

Mnohem rizikovější je další nápad odborů na zkrácení pracovní doby ze současných 40 hodin týdně na 37,5 hodiny. Hamáček dodává, že při zachování současných platů, což neodpovídá realitě.

Pokud se v některých evropských zemích zkracovala pracovní doba, úměrně tomu se krátily mzdy jako v Německu, což ČSSD s odbory zatajují. Navíc je absurdní, když je za vzor dáváno zrovna Německo s nejsilnější evropskou ekonomikou. Kratší pracovní týden je zpravidla v zemích s vyšší produktivitou práce než u nás, a se stoupajícím podílem robotizace a digitalizace.

Ne vždy však tato populární úlitba zaměstnancům dopadne dobře, jako ve Francii. Tamní socialisté prosadili kratší pracovní týden, o kterém se diskutovalo dvě desetiletí, a výsledkem byla jen ztráta konkurenceschopnosti země a slabý ekonomický růst.

Nebezpečná hra 

Jde to velmi nebezpečná hra s ohněm zvláště v době, kdy naše ekonomika zpomaluje. Nedávno zveřejněná studie Raiffaisenbank prokázala, že povinné snížení pracovní doby nepřinese méně práce zaměstnancům, a naopak může přispět k ekonomickému poklesu.

Zaměstnavatelé tyto návrhy odmítají s tím, že by měl být dán prostor přirozenému vývoji bez administrativního tlaku, kdy se budou se zaváděním nových výrobních technologií postupně měnit pravidla na pracovním trhu. Úředně nadekretovaná kratší pracovní doba by znamenala více přesčasových hodin, ale v konečném důsledku i najímání levnější pracovní síly ze zahraničí.

„Potřebujeme zdravou konkurenci a volné tržní prostředí. Nepotřebujeme další odborářské regulace, které mnohým podnikatelům, zejména těm se zaměstnanci, podnikání zdražují. To je pochopitelně vhání do náruče státu nebo korporace, kde bohužel nebudou zdaleka tolik celospolečensky přínosní a užiteční,“ říká k těmto návrhům ekonom Karel Kovanda.

Nereálné pražské sliby? Jasně! 

Sociální demokracie dobře ví, že tyto sliby nemůže splnit a nelze je brát vážně. Jen se zesměšňuje. Ostatně připustil by něco takového jejich silnější koaliční partner, oligarcha, zaměstnávající 35 tisíc lidí ve 250 podnicích?

Ještě hrubší populismus však předvádějí někteří její kandidáti v komunálních volbách. Vzájemně se trumfují, kdo lidem nabídne víc zadarmo. Například v Liberci nabízejí sociální demokraté zdarma odpady.

V této soutěži však zatím bezkonkurenčně vede lídr na pražského primátora Jakub Landovský, který svoje předvolební sliby doprovází sloganem „Jasně!“ Nabízí Pražanům zdarma už tak štědře dotovanou MHD, stejně jako „odpovědným“ majitelům nulové poplatky za psy. Jak chce kontrolovat jejich „odpovědnost“, je ve hvězdách.

Z podobné kategorie předvolebních úplatků, připomínajících éru Jiřího Paroubka, lze zmínit mimo jiné příspěvek studentům ve výši 2.500 korun na lyžařský kurz, cesty seniorů k lékaři taxíky za 20 korun, levnější nájmy nebo energie. Landovský se nijak netrápí tím, jak toho chce dosáhnout a kde na to vezme peníze.

Zdá se, že ČSSD v panice z hrozícího volebního debaklu ztratila veškeré zábrany. Jestli jí nějak výrazněji pomůže vršení nerealistických slibů, o tom lze silně pochybovat.

Není zde článek celý?