Krym odpověděl na podmínku Kyjeva pro obnovu dodávek vody

Podmínka ukrajinských úřadů pro obnovení přítoku vody Severo-Krymským kanálem je cynická a nepřijatelná, Krym samostatně zvládne všechny problémy, prohlásil náměstek předsedy republikového parlamentu Jefim Fiks.

Náměstek ukrajinského ministra pro „dočasně okupovaná“ území Jurij Hrymčak předtím prohlásil, že Ukrajina obnoví dodávky vody na Krym, když uzná „okupaci“ poloostrova Ruskem.

„Je to nejvyšší cynismus a podlost veškeré činnosti kyjevských úřadů vůči Krymu v posledních letech,“ řekl Fiks v interview pro Sputnik.

Ukrajinská vláda již vyslovila podobné ultimátum před několika lety, když došlo k energetické blokádě poloostrova.

„Tenkrát navrhli obnovení dodávek elektřiny výměnou za uznání Krymu součástí Ukrajiny, avšak obyvatelé Krymu tento návrh odmítli a dočkali se vytvoření energetického mostu z Kubáně. Rusko a Krym samostatně překonají problémy se zásobováním vodou,“ ujistil Fiks.

Po tom, co obyvatelé Krymu hlasovali pro sjednocení s Ruskem se v Kyjevě rozhodli, že je možné, aby se poloostrov „vrátil“ radikálními metodami. Ukrajinští nacionalisté uspořádali několik blokád a snažili se zastavit přívod elektřiny. Kyjevské orgány zablokovaly Severo-krymský kanál a potom se Nejvyšší rada chlubila tím, že vytvořila „problémy“ pro obyvatele poloostrova.


Není zde článek celý?