Lavrov prozradil, co „popletlo hlavu“ Porošenkovi

Šéf ruského MZV Sergej Lavrov řekl, že Kyjev zvyšuje počet zbraní na linii dotyku na Donbasu kvůli neustálým potvrzením toho, že Ukrajina bude členskou zemí NATO.

Podle jeho slov podobná prohlášení „popletla hlavu“ ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Kromě toho spatřil Lavrov podobnost nynější situace s událostmi z roku 2008, kdy si gruzínský prezident Michail Saakašvili pomyslel, že „má všechno dovoleno, a napadl vlastní občany“.

Ministr zahraničí podotkl, že podobné rozhodnutí se stalo výsledkem rostoucí konfrontace mezi Ruskem a USA. Připomenul, že v té době inicioval Washington postup NATO k ruským hranicím.

„USA, Velká Británie, Kanada, Francie a Německo rozmísťují své prapory v Pobaltí a v jiných zemích hraničících s bývalým Sovětským svazem. Prosazují také návrhy zapojit do NATO Gruzii a Ukrajinu… ty už dostaly formální pozvání“, prohlásil Lavrov ve vysílání pořadu Velká hra televizní stanice Pervyj kanal.

Podle názoru šéfa zahraničněpolitického rezortu tyto postupné akce zvyšují mj. riziko vojenských konfrontací, což je pro Rusko nepřijatelné, a američtí partneři byli o tom varováni


Není zde článek celý?