Lech Wałęsa opustil chrám v Gdaňsku, když měl promluvit prezident Duda

Polský prezident a předseda hnutí solidarita Lech Wałęsa opustil chrám v Gdaňsku, když se řeči ujal prezident Duda. První demokraticky zvolený prezident znovuzrozeného Polska nechtěl poslouchat, o čem bude mluvit jeho nástupce při příležitosti výročí srpnových dohod.

Wałęsa, který vyšel z kostela, se podíval na grimasy, které byly vidět na obličejích politických činitelů. Čemu se diví? ptá se na svém blogu novinář a překladatel Adam Szostkiewicz. Nemají být co překvapeni, odpovídá si. Právě oni dokázali rozdělit Poláky na různé „sorty“ a vyvyšují se nad člověka, který je kdysi dostal do polské politiky.

Muži s nápisem „Solidarita“ na zádech se pokoušeli odstranit Wałęsův obraz z brány loděnice v Gdaňsku, kde v době stávky Wałęsa zakládal Solidaritu a Poláci pak zažívali 15 měsíců svobody. Podle autora se v televizi na bývalého prezidenta lijí kýble špíny a šéf Institutu národní paměti srovnává jednání u kulatého stolu s Jaltskou dohodou.

Činitelé vlánoucí strany PiS si neuvědomují, že se chovají jako někdejší komunističtí vůdci, když protestující občany nazývají výtržníky a potížisty placené CIA.

Prezident s předsedou vlády mají Solidaritu na rtech a policejní kordony přitom je oddělují od většiny pravých hrdinů někdejších událostí. Mluví o solidaritě , ale podněcují své voliče k solidaritě se současnými orgány. Rozdělení v rodinách je tak hluboké, jako bylo v dobách první Solidarity a výjimečného stavu, ale teď ho způsobují vládci, kteří se staví do role pokračovatelů někdejšího odporu. Ve skutečnosti přinášejí autoritářství. Skutečně jako z Orwella.

„To nevypadá jako země, ve které chcete žít, když si pamatujete z vlastní zkušenosti, jak Solidarita probudila naděje na svobodné Polsko, nezávislé, demokratické, dodržující zákony, spravedlivé, respektující občanská práva a svobody. A jak se tato naděje stala skutečností, ačkoli šance vypadaly ztracené.“

Ta stará Solidarita už není, doslova i v přeneseném slova smyslu, píše autor. „Je tu jen velká černá díra, ve které umírají ideály. Nad nimi tančí upíři a a loutky a lidé z PiS tleskají.“

Vidí to polský novinář moc temně? Ve střední Evropě se rozmáhá autoritářství a mnoho lidí tomu tleská. Abychom to viděli, nemusíme se dívat na Polsko, stačí sledovat situaci u nás.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?