Malá doba temna. Italští vlastenci bojují proti očkování

Populismus ve spojení s ultrapravicí vede k tomu, že se na jednu stranu bojuje proti uprchlickým hordám, na té druhé se otvírají brány nebezpečným nemocem. Děje se tak ve jménu různých pavědeckých názorů, které lze slyšet i u nás.

Vládní strany populistů a krajní pravice Hnutí Pět hvězd a Liga minulý týden v Itálii v dolní komoře parlamentu prosadily zrušení povinného očkování. Horní komora italského parlamentu odhlasovala zrušení povinného očkování proti deseti chorobám pro školní děti už v létě. Ruší se tak nařízení předchozí vlády. „Chceme tím povzbudit školní inkluzi a zjednodušit pravidla pro rodiče,“ řekla ministryně zdravotnictví Giulia Grillová z Hnutí pěti hvězd (M5S).

Šéf Ligy Matteo Salvini zase řekl, že deset povinných očkování je „zbytečné a někdy až nebezpečné“. Proti očkování také bojuje nedostudovaný účetní, komik, politik a zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo, který soudí, že je souvislost existuje úměra mezi očkováním a autismem. K primátu politického vědění nad vědou se celkem jasně vyjádřil Davide Barillari, člen regionální rady regionu Lazio za Hnutí pěti hvězd. Ten chtěl, aby se studenti po absolvovaném očkování drželi šest týdnů v karanténě. „Politika je nad vědou,“ nechal se slyšet.

Odborníci se děsí, jak může panování politického rozumu dopadnout. V Itálii se šíří spalničky, které mohou být i smrtelné. Letos v červnu na Itálii připadalo 29 procent všech evropských případů spalniček. Jedinou možností prevence je očkování. Aby se zajistila kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří, je nutný podíl očkovaných lidí nad 95 procenty, (u nás je to přibližně 90 procent). Ministryně zdravotnictví mezitím couvala a říkala, že spalniček se změna týkat nebude.

Populisté jsou zjevně ovlivněni lobby proti očkování, které vychází z nepotvrzené britské studie z 90. let, která viděla souvislost mezi očkováním a spalničkami. Těží i z toho, že lidé nemají důvěru v nařízení úřadů. V tomto případě se ale jedná o tmářství, ke kterému mají sebevědomé populistické síly náklonnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?