Ministr energetiky USA: Washington má právo trestat země za „necivilizované“ chování

Ministr energetiky USA Rick Perry prohlásil, že Washington má právo užívat energetiku jako nástroj nátlaku pro potrestání zemí za „necivilizované“ chování.

Odpověď bude dost jasná. USA mají nyní právo posílat zemím, které se nechovají jako civilizovaní členi světového společenství, signály o tom, že budou potrestáni. Je velké množství způsobů, jak to můžeme udělat. Energetické odvětví je jedním z nich,“ řekl Perry, když odpovídal na otázku, proč USA kritizují Rusko za údajné využití energetiky k nátlaku na jiné země, přitom se pokouší Washington zavést embargo na vývoz ropy z Íránu.

Perry prohlásil, že politika Teheránu je nepřijatelná. „Signál íránské vládě je jasný. Nemůžete-li a nebudete-li odpovědnou součástí světového společenství, budete čelit sankcím a následkům,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání se svým ruským kolegou Alexandrem Novakem.

USA nejednou obvinily Rusko z toho, že prý užívá dodávky energetických nosičů do Evropy jako nástroj nátlaku na třetí země. Perry o tom mj. promluvil ve čtvrtek na schůzce s Novakem. Rusko zdůrazňuje, že všechny ruské projekty, včetně Severního proudu 2, proti němuž vystupují USA, jsou komerční.


Není zde článek celý?