Mládí světa zestárlo a komunisté mají teď problém najít kandidáty

Vliv, jaký komunisté získali po posledních volbách do Sněmovny v celostátní politice paradoxně neodpovídá stavu strany. KSČM měla nejhorší volební výsledek, jakého kdy komunisté od svého vzniku dosáhli. Jen to, že jejich hlasy mohou hrát roli jazýčku na vahách, jim dodalo na významu, ale ten jazýček je ve skutečnosti hodně krátký.

Jak ukazuje rozbor na stránkách Českého rozhlasu  letošní komunální volby prozrazují reálný personální úpadek strany. Komunisté poprvé nepostaví nejvíc kandidátů, v tom je předběhne KDU-ČSL. Z důvodu stárnutí členské základny totiž už často není koho do voleb poslat.

„Komunisty skutečně trápí věková struktura,“ řekl pro ČRo politolog Stanislav Balík z brněnské Masarykovy univerzity (sám kandiduje jako nestraník za ODS do zastupitelstva obce Bludov). „Podstatný fakt, a ten není v datech vidět, je věk člověka, který sestavuje kandidátku a táhne ji organizačně. To jsou u KSČM typicky sedmdesátníci. Jakmile onemocní nebo zemřou, strana už kandidátku obvykle nesestaví.“ Další volby tento trend podle něj potvrdí.

„Skutečností je stárnutí členské základny,“ připouští první místopředseda KSČM Petr Šimůnek. „Snažíme se oslovovat mladé, aby získávali zkušenosti v komunální politice, mohou se poté zapojit i do řízení krajů nebo pak kandidovat do poslanecké sněmovny.“

Zatím se tedy moc nedaří. Je pravda, že kromě STAN klesly počty kandidátů všem stranám, ale věková struktura je alarmující. Ostatní strany mají jádro kandidátů mezi čtyřicátníky, u Pirátů jsou to třicátníci, u komunistů jsou to šedesátníci až sedmdesátníci. Komunističtí kandidáti zmizí asi v 300 obcích.

Slavit ještě není třeba. Na celostátní úrovni mohou komunisté pořád hrát roli v parlamentu, i kdyby ze strany zůstala jen prázdná skořápka. Není ovšem jasné, jestli je bude někdo volit, protože jejich demagogii už úspěšně převzali jiní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?