Na Ukrajině obvinili Rusko ze zbavení Krymu zásobování vodou

Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin obvinil Rusko z toho, že zbavila Krym zásobování vodou. Napsal to na své stránce na sociální síti Facebook.

„To nikoli Ukrajina zbavila Krym vody, udělalo to Rusko, když silou odtrhlo Krym od Ukrajiny,“ poznamenal na adresu Opozičního bloku.

Klimkin dříve prohlásil, že Kyjev nikdy nepodepíše smlouvu o dodávkách vody na poloostrov, pokud bude patřit Rusku. Ve straně Opoziční blok vyzvali k zastavení genocidy, která porušuje práva obyvatel Krymu, a Klimkina k demisi.

Ukrajina zajišťovala až 85 procent potřeb Krymu díky Severokrymskému kanálu z Dněpru. Tato voda byla využívána k zavlažování přibližně 150 tisíc hektarů zemědělské půdy. Po znovusjednocení Krymu s Ruskem byl přívod vody kanálem úplně zastaven.

Největší problémy mají zemědělci na severu Krymu, kteří museli přejít na pěstování kultur méně náročných na vodu, a také ve východní části poloostrova. Problém zásobování východního Krymu vodou se podařilo částečně vyřešit po převedení vody z krymské řeky Bijuk-Karasu do Severokrymského kanálu a provrtání nových artézských studní.

Krym se stal ruským regionem po referendu z března 2014, v němž se vyslovilo 96,77 % voličů Republiky Krym a 95,6 % obyvatel Sevastopolu pro zapojení do složení Ruské federace. Krymské úřady uspořádaly toto referendum po státním převratu v Kyjevě. Ukrajina pokládá i nadále Krym za své území.


Není zde článek celý?