Na Ukrajinu přicestovali konstantinopolští exarchové

Exarchové Konstantinopolského patriarchátu už přicestovali na Ukrajinu a zahájili svou práci, oznámil patriarcha Moskevský a celé Rusi Kirill na zahájení mimořádného zasedání svaté synody.

„Naše Synoda již učinila prohlášení… v souvislosti s rozhodnutím Konstantinopolské synody o vyslání svých zástupců. A teď máme hodnověrné informace o tom, že tito zástupci už přicestovali na Ukrajinu a zahájili svou práci,“ řekl patriarcha.

Tento krok Konstantinopolu ostře odsoudil metropolita Kyjevský a celé Ukrajiny Onufrij.

„To je antikanonický, nekanonický čin Konstantinopolské církve. Nemá právo posílat do naší nezávislé církve své legáty… Nemá ani morální, ani kanonické právo zasahovat do záležitostí Ukrajiny,“ prohlásil Onufrij.

Podle jeho slov vydání tomosu (výnosu) o autokefalitě omezuje svobodu Ukrajinské pravoslavné církve.

Konstantinopolský patriarchát minulý pátek informoval, že v rámci příprav na poskytnutí autokefality Pravoslavné církvi na Ukrajině jmenoval své zástupce v Kyjevě. Toto rozhodnutí bylo ostře odsouzeno Moskevským patriarchátem, který ho označil za vpád do kanonického území jiné církve. Předseda oddělení Moskevského patriarchátu pro styky se zahraničím, metropolita Illarion, prohlásil, že Moskevský patriarchát zruší eucharistické styky s Konstantinopolským patriarchátem, poskytne-li Ukrajinské církvi autokefalitu.


Není zde článek celý?