Němec byl zadržen v Česku, protože ho chtějí Rusové. Mezinárodní zatykač ale není

Němec, kterého chtějí dostihnout ruské úřady, je v současné době ve vězení v České republice. Teď se obává, že bude předán Rusům. Ten hlavní problém spočívá v tom, že na něj nebyl vydán žádný mezinárodní zatykač.

Oč běží? Jak píše německý server Focus.de, život Eduarda L. se na konci srpna dramaticky změnil. Od té doby sedí muž původem ze Severního Porýní-Vestfálska ve vězení v Českých Budějovicích. Do Česka, jak uvedla jeho dcera, odjel na služební cestu. 27. srpna 2018 byl u nás ale zadržen.

List Das Bild píše: „Top manažer automobilky DURA v Düsseldorfu, který podniká v České republice, byl na prohlídce místního závodu své firmy. Krátce poté jeho manželka obdržela od jeho zaměstnavatele dopis, kde se píše: ‚S velkým zděšením jsme sledovali, jak byl váš manžel v České republice zatčen 27. srpna 2018.’“

Důvodem je ruský zatykač. Rusové ho obviňují z „únosu a nelegálního překračování hranic“. Do Ruska dotyčný jezdíval od roku 2014. V říjnu 2017 navštívil starého přítele v Petěrburgu a tam došlo k jeho zatčení. Ruské orgány na něj údajně vyvíjely nátlak, bylo mu vyhrožováno a byl vydírán. Jeho verze naznačuje, že byl zadržen, aby z něj dostali peníze.

Eduard L. byl podle svého tvrzení ohrožen špatným zacházením, mučením a dokonce smrtí. „Tlačili na mě, abych sehnal další peníze. Spolupracoval jsem a byl jsem pak během hodiny propuštěn. Využil jsem příležitost s trochou štěstí a snahy jsem mohl uniknout do Estonska.“ Tam byl na podzim 2017 zatčen znova, ale po prošetření úřady a Europolem po dvou dnech zase propuštěn, protože neexistoval mezinárodní zatykač.

Rusové pak využili příležitost při jeho obchodní cestě do České republiky. Eduardovi L. nyní poskytuje konzulární pomoc německé velvyslanectví v Praze. Němec se však obává, že by jej české úřady mohly předat Rusům na základě smlouvy o vydávání mezi Moskvou a Prahou. Tvrdí, že v Rusku čelí pomstě, špatnému zacházení a nespravedlivému procesu. Jeho dcera říká, že se o něj obává. Listu Bild řekla: „mám o něj velký strach.“

Tuto záležitost bude jistě dobře sledovat, zvláště s ohledem na to, co víme o ruském pojetí spravedlnosti.

Není zde článek celý?