Německo uvažuje o účasti na útocích USA v Sýrii

Německé ministerstvo obrany uvažuje o možné účasti na útocích USA, Velké Británie a Francie proti Sýrii v případě, že tam použijí chemické zbraně, uvádí Bild.

Ruské ministerstvo obrany již dříve varovalo, že v Sýrii chystají provokaci s chemickými zbraněmi, jež se má stát důvodem pro zasazení USA, Británií a Francií úderu na syrské státní objekty. Tyto tři země již dříve podnikly útoky na syrské vládní objekty a označily to za reakci na chemické útoky.

V Berlíně, podle Bild, uvažují zejména o nasazení letounů Tornado za účelem výzvědných letů před předpokládanými údery, o analýze způsobených škod po nich a pravděpodobně o samotných útocích.

„Tornada bundeswehru by mohla zaútočit ze vzduchu na vojenskou infrastrukturu spolu s USA, Velkou Británií, Francií a pravděpodobně dalšími novými spojenci,“ píše Bild a dodává, že účast Německa v této operaci může sehrát „historickou“ roli.

Berlín tím riskuje přímou konfrontaci s Moskvou, soudí list.

Bild ale připomíná, že i když ministerstvo obrany vypracuje tyto plány, definitivní rozhodnutí má schválit kancléřka Angela Merkelová. Přitom v případě náhlého vstupu Německa do operace, bude parlament požádán o rozhodnutí post factum.


Není zde článek celý?