Nepřekvapivě, britská premiérka utrpěla v Salcburku tvrdou porážku ohledně brexitu

Fundamentalističtí odpůrci brexitu na ultrapravicovém křídle Konzervativní strany tento její plán z Chequers odmítli, protože podle nich je to vzdání se Evropské unii a nekonečné dodržování dosavadních předpisů Evropské unie. Fundamentalističtí odpůrci brexitu chtějí, aby Británie vypadla z EU bez dohody. Nemají pro to ovšem žádný plán. Takový vývoj by byl pro Británii katastrofický. Došlo by k vážné hospodářské krizi, likvidaci britského automobilového průmyslu a dalších průmyslových odvětví, které závisejí na volném pohybu součástek z Evropské unie a do ní, k zastavení leteckého a železničního provozu mezi Británií a EU, k nedostatku léků a potravin a k propadu zemědělství.

Mayová doufala, že na summitu v Salcburku představitelé evropské sedmadvacítky její plán schválí.

Jenže – je podivuhodné, jak naprosto mimo jsou angličtí vyjednavači v této věci a jak vůbec nejsou schopni vnímat evropský diskurs v této věci – plán Mayové z Chequers byl odmítnut.

Zaprvé: Jde totiž o známý britský postoj, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“. Vyplývá to z arogantního a bezdůvodného anglického pocitu výlučnosti. Známým heslem pro brexitáky bylo od samého začátku „Oni nás potřebují víc než my je“ a představa, že Británie bude moci z EU odejít, nebude muset plnit žádné závazky EU, ale udrží si všechny výhody členství.

To nyní představitelé Evropské unie důrazně odmítli. Pokus Mayové vloupat se britskými výrobky do evropského společného trhu bez cel i po odchodu Británie z EU byl právem odmítnut jako pokus rozbít integritu jednotného evropského trhu. I pro Británii platí celoevropská zásada: Buď budete dodržovat čtyři svobody, včetně volného pohybu obyvatelstva, anebo prostě jděte kamsi!

Vláda Mayové se pokoušela žadonit, aby EU přijímala bezcelně její výrobky a služby i po odchodu z EU, chce ovšem zakázat občanům Evropské unie volný přístup do Británie. Tak to tedy není možné.

Británii bylo jasně od samého začátku sděleno, že vyjednávání o odchodu z EU vede Michel Barnier. Po celou řadu dlouhých měsíců se Británie toto snažila narušovat a vyjednávat s jednotlivými členskými zeměmi EU, ve snaze rozbít jejich jednotu.

Ani to se nepodařilo.

Mayová je nyní teď naprosto v háji. Bohužel, zdá se, že ani teď nepochopila, v jak nezáviděníhodné situaci se octla. Na tiskové konferenci v Salcburku tvrdila, že její plán z Chequers podle vzoru „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“ je „jedinou realistickou alternativou“ a dokonce se vyjádřila – jako obvykle, londýnská vláda to tvrdí už dlouho ! – že odmítnutí jejího plánu evropskou sedmadvacítkou není nutno brát vážně, protože EU  prý je bluffuje. Je to prý všechno jen součást „tvrdého vyjednávání“ a Evropská unie opravdu ustoupí.

Skutečně? Zdá se, že Británie se nyní opravdu slepě řítí do katastrofy. A blbost Angličanů, kteří přitom netrpělivě opakují v televizi, proč odchod Británie z EU trvá tak dlouho, je donebevolající.

Po katastrofě, kterou drsný odchod Británie z EU vyvolá, pokud k němu dojde – mnoho lidí se snaží přimět britskou vládu k zopakování referenda o brexitu, zatím zcela bezvýsledně – dojde mezi Angličany k svornému kňučení. Za jejich ožebračení bude podle jejich názoru nést odpovědnost čistě ona „zlá Evropská unie“. Že si to způsobili sami debilním hlasování pro brexit, to si nepřipustí.

Bude to ještě vypadat velmi zajímavě.

Není zde článek celý?