Nizozemí úplně zrušilo pomoc Bílým přilbám a syrské opozici

Nizozemská vláda oznámila úplné zrušení pomoci opozičním skupinám a dalším syrským organizacím v souvislosti s neúčinností projektu, uvádí se v dopise ministra zahraničí Stefa Bloka a ministryně pro zahraniční obchod a rozvoj spolupráce Sigrid Kaagové adresovaném sněmovně reprezentantů parlamentu.

„Možnost rychlé změny situace (v Sýrii) je velmi malá,“ uvádí se v textu dopisu na vládním portálu. Ministři prohlásili, že projekt „neměl očekávané výsledky“, zatímco armáda prezidenta Bašára Asada podle jejich názoru „brzy dosáhne vítězství.“

Nizozemí vydalo na pomoc syrským organizacím od května 2015 asi 70 milionů eur. Podpora byla poskytnuta 22 skupinám, včetně „ozbrojených umírněných opozičních skupin“ v Sýrii, organizace „na založení civilní policie“, The Free Syrian Police (Svobodná syrská policie), a organizaci Bílé přilby. Království ale nedodávalo těmto skupinám zbraně, pomoc šla na nákup potravin, aut a různých zařízení.

Na portálu je uvedeno, že pomoc opozici má být zastavena neprodleně, zatímco organizace Bílé přilby ji bude dostávat do prosince 2018.


Není zde článek celý?