Nová čínská letadlová loď se vrátila po testování do loděnic

První čínská letadlová loď domácí výroby se vrátila do loděnic v provincii Liao-ning po druhé testovací plavbě, píšou místní média.

Letadlová loď opustila základnu v Ta-lienu 26. srpna ráno za doprovodu několika tažných plavidel. Minulý čtvrtek potvrdil mluvčí čínského ministerstva obrany U Ťiang, že se loď vydala na zkušební plavbu, a prohlásil, že námořní testy dopadly dobře, k žádným incidentům nedošlo.

Podle fotografií v čínských novinách se letadlová loď vrátila do loděnic 1. září, plavba tedy trvala 7 dní. Odborníci by se nyní měli věnovat seřízení lodních přístrojů a další technické obsluze.

Druhá čínská letadlová loď Type 001A, která se stala první z vlastní výroby, byla dokončena v dubnu 2017. Stavěla se od roku 2013. Délka letadlové lodi je 315 metrů, šířka 75 metrů, hmotnost 70 tisíc tun, cestovní rychlost 31 uzlů. Čínská média uvedla, že na palubě může být umístěno 36 stíhacích letounů Jian-15 (J-15). První testovací plavba letadlové lodi proběhla 13. — 18. května tohoto roku.


Není zde článek celý?