Nová multifunkční ponorka třídy Virginia doplnila americkou flotilu

Nová víceúčelová ponorka s jaderným zařízením Indiana třídy Virginia byla předána flotile USA, slavnostní ceremonie se konala v sobotu na vojenské základně Canaveral na Floridě. Přímý přenos akce se konal na webu vojensko-námořních sil USA.

„Tato ponorka vysílá signál jak přátelům, tak i nepřátelům, že si zachováme kontrolu nad vodou a posílíme naši bojeschopnost ve všech oblastech,“ uvádí se v prohlášení ministra amerických vojenských námořních sil Richarda Spencera.

Indiana je 16. ponorkou třídy Virginia (vyrábí se od roku 2005) a šestou ve variantě Block III (v provozu od roku 2014). V jejím výzbroji jsou rakety s plochou dráhou letu Tomahawk, torpéda a raketová torpéda.

Ponorky třídy Virginia jsou vytvořeny pro pobřežní a hlubokovodní oblasti k boji proti ponorkám, k odminovávání, k průzkumným pracím, k podpoře zvláštních operací a k dalším úkolům. „Jejich nenápadnost, spolehlivost, mobilita a palebná síla jim umožňují podporovat pět ze šesti hlavních složek námořní strategie: kontrola námořní dopravy, projekce sil, aktivní přítomnost, námořní bezpečnost a zastrašování,“ uvádějí v amerických vojensko-námořních silách.


Není zde článek celý?