Novináři si zjistili přístupová hesla systému řízení ukrajinských vojsk

Ukrajinští vojáci užívali jako přístupová hesla serverů automatizovaného systému řízení vojsk Dnipro primitivní hesla, jako 123456 nebo admin, oznámila agentura UNIAN s odvoláním na dokumenty, které zveřejnil novinář Oleksandr Dubinskij.

Zranitelnost byla zjištěna už v květnu při testování. Zjistil ji odborník pro databázi, který sloužil u OS Ukrajiny. Ohlásil tento problém důstojníkovi, který sloužil u vojenské jednotky, hesla ale změněna nebyla, píše UNIAN.

Pak se obrátil expert na SBU, Radu národní bezpečnosti a obrany a Službu vnější rozvědky Ukrajiny. Ve zpravodajském rezortu mu odpověděli, že tato otázka je mimo jejich kompetenci. Na MO a SBU zase oznámili, že podnikli nezbytná opatření k nápravě chyb.

Nicméně v červenci tento odborník zjistil, že u části zařízení se užívalo těchto hesel i nadále a v některých případech byl přístup k počítačům Ministerstva obrany skoro volný. V Radě národní bezpečnosti a obrany oznámili, že zaslali opětovnou výzvu vojenskému rezortu a SBU. Později byl odborník od systému odpojen, byla zorganizována prověrka Generálního štábu a vyhrožovali mu trestním stíháním, zjistil Dubinskij.

Později Hlavní oddělení pro spojení a informační systémy Ozbrojených sil Ukrajiny na své stránce na Facebooku popřelo tyto informace a obvinilo Dubinského z manipulování s veřejným názorem.


Není zde článek celý?