Palestinec, který zapálil synagogu ve Švédsku, nebude deportován kvůli „lidským právům“

Dne 9. prosince 2017 byla vystavena židovská synagoga v Göteborgu útoku asi deseti mužů, kteří házeli na synagogu a vozidla zaparkovaná před budovou zápalné bomby.                

S pomocí bezpečnostních kamer, ohledání na místě činu a analýzy mobilních telefonů podezřelých, prokurátoři dokázali obvinit tři z nich – dva Palestince a jednoho Syřana.

Dva muži měli trvalé bydliště ve Švédsku, zatímco žádost o azyl u třetího muže byla zamítnuta.

Okresní soud posoudil útok jako trestný čin z nenávisti a poslal muže do vězení. Palestinci, jemuž byl již odepřen azyl, bylo také nařízeno vyhoštění.

Soud ve svém rozsudku uvedl, že muž „se dopustil protiprávních hrozeb s přitěžujícími okolnostmi, s motivem zneuctít členy židovské komunity“ a že tento čin může být vnímán jako „vážný politický útok proti všem Židům“.

Navzdory tomu, Nejvyšší soud později rozhodnutí okresního soudu o deportaci Palestince zamítl. Soud uvedl, že tento muž by nebyl v Palestině v bezpečí „s ohledem na možný zájem Izraele o tuto záležitost a nejistou situaci jak na hraničním přechodu do Gazy a na západním břehu Jordánu, tak i na samotném území, domnívá se soud, což je důvod k obavám, že by nebyla zjištěna základní lidská práva této osoby, kdyby byl vyhoštěn do Palestiny.“

Když Nejvyšší soud odmítl rozhodnutí okresního soudu, vyslal tím velmi nešťastný signál tisícům žadatelů o azyl, kterým byla zamítnuta jejich žádost o azyl a v důsledku toho zmizeli.

Někteří z nich jsou zoufalí. Poselství, že pokud jste ve Švédsku odsouzeni za závažný trestný čin, mohla by se zkomplikovat vaše deportace – jestliže nenávidíte Židy a spácháte antisemitský zločin z nenávisti, může být pro vás výhodou, pokud vám hrozí deportace do Izraele nebo Palestiny.

Policie před synagogou v Gotenburgu, Švédsku Foto: Reuters

Není zde článek celý?