Penzijní reforma a protesty v Rusku

V neděli 9. září známý opozičník Alexej Navalnyj a jeho organizace Fond boje proti korupci svolali celoruské protesty proti kontroverzní novele penzijní reformy. Jak probíhaly protesty a jaká reforma Rusko čeká a nemine?  

Protesty po celém Rusku

Protesty se konaly v 83 městech po celém Rusku, v mnohých z nich, včetně Petrohradu, akce úřady nepovolily. Mnohde policie kladla překážky, aby se demonstranti nemohli shromáždit, jinde došlo i na fyzické střety s protestujícími. Podle posledních údajů bylo zatčeno 839 lidí. Ale nezatýkalo se jen za účast. V Tatarstánu byl na 15 dní zadržen místní podporovatel Alexeje Navalného za to, že zveřejnil příspěvek s informacemi o protestní akci na ruské sociální síti VKontakte.     

Sám Navalnyj se protestů účastnit nemohl, neboť se momentálně (opět) nachází ve vazbě, ke které byl odsouzen za organizování a účast na nepovolené demonstraci, jež se konala v lednu tohoto roku. Zrovna to tak vyšlo, že soud vynesl rozsudek o jeho uvěznění na 30 dní zhruba po půl roce, a ještě doslova v předvečer akce, kde se očekávala neobvykle vysoká účast. Podle slov opozičníka, která poslal z vězení, jej normálně seberou až těsně před akcí, avšak tentokrát je věc asi opravdu vážná, když si pro něj přišli už dva týdny před plánovaným protestem.  

Penzijní reforma, které se málokdo dožije

Problémy s penzijním systémem nejsou nové pro žádnou zemi a tím spíše ne pro největší zemi světa. Ruská vláda se odvolává na demografický pokles, nutnost reformy ještě sovětského systému, dlouhodobě neudržitelný plán penzí atd. Opozice to nazývá rozkradením státní pokladny a vytunelování penzijního fondu oligarchy. Fond boje proti korupci zveřejnil video, v němž odhaluje rozsáhlý majetek ředitele penzijního fondu Anton Drozdova, který mnohonásobně převyšuje to, co mohl státní úředník za celý svůj život vydělat. 

Novela zákona o penzijní reformě stanovila, že s platností od ledna 2019 se zvyšuje věk odchodu do důchodu pro muže na 65 let (z původních 60) a u žen na 63 (z původních 55). V tomto znění parlament návrh přijal v červenci v prvním čtení. Mezitím se však zvedla nebývalá vlna protestů, jelikož zvýšení odchodu do důchodu není čistě politickou záležitostí (a tedy na okraji zájmů „obyčejných lidí“), ale věcí, která se dotkne prostě všech. Novela dokonce měla vliv na pokles obliby Vladimira Putina mezi Rusy.   

Jedním z hesel protestujících bylo, že se Rusové nově stanovené hranice nedožijí. Podle Světové zdravotnické organizace nebyli daleko od pravdy: průměrná délka života ruských mužů je 66 let (žen 77). 

Vladimir Putin v roli dobrodince

Vladimir Putin se do debaty ohledně zvýšení odchodu do důchodu dlouho nezapojoval. Po několikaměsíčním mlčení na konci srpna vystoupil s poněkud překvapivým prohlášením, kde navrhl o něco zmírnit reformu, konkrétně odchod do důchodu pro ženy by byl ne ve 63, ale 60 letech, jelikož: „Naše země se zvlášť stará o své ženy. Všichni chápeme, že ony nejen že chodí do práce, ale většinou na jejich bedrech leží i celá domácnost, péče o rodinu, výchova dětí a vnoučat.“ Kromě toho navrhl, aby se matkám se třemi dětmi snížila důchodová hranice na 57 let, se čtyřmi na 56 a pět a více na nejnižší hranici 50 let.  

Takové gesto z strany prezidenta je populistické hned dvakrát: za prvé, vina za nepopulární novelu byla „hozena“ na parlament a prezident země zde vystoupil jako ten, který sice penzijní reformu (ve třicetiminutovém projevu) obhajuje, avšak nakonec „přesvědčí“ zlý parlament, aby hranice byla aspoň snížena a to – za druhé – pouze ženám, což je humánnější, jelikož tvoří slabší pohlaví, mají děti, o které se starají, a navíc ženy tvoří i 54 % elektorátu a podle údajů státní agentury VCIOM tvořily v březnových prezidentských volbách 55,4 % voličů, kteří přišli k volbám. 

Ač je penzijní reforma velké téma, které se dotýká více lidí než obecně politická témata, do ulic nevyšly miliony lidí. Navalného protesty byly jen dalšími velkými demonstracemi, jaké Rusko již vidělo a Putinův režim přestál. Podle všeho tedy Rusko přijme novelu penzijního zákona ve „snížené“ podobě a dnešním dnem se v největší zemi světa vlastně zase nic nezměnilo. Jen ruská vláda opět dokázala, že v Rusku je možné prosadit cokoliv a při troše dobrého „píár“ z toho Vladimir Putin může vyjít jako ten „hodný“, parlament jako „zlý“ a Navalnyj jako „ošklivý“. 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?