Podezřelý z vraždy Kuciaka: Pochází z „města hříchů“, měl kontakty na mafii

Téměř sedm měsíců po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové mají vyšetřovatelé zřejmě nájemného vraha. Dnes ráno zadržela protimafiánská jednotka NAKA ve městě Kolárovo na jižním Slovensku několik lidí podezřelých z účasti na této brutální dvojnásobné vraždě.

Je mezi nimi i bývalý policista. Podle zpráv slovenských médií by mělo jít o čtyřicetiletého Tomáše Szabó. 

Podle toho, co o sobě sám Szabó psal na sociálních sítích, ovládá bojová umění, je úspěšným judistou, má slabost především pro brazilské jiu-jitsu, je milovníkem rychlých jízd a motorkář, náruživý střelec a „hračička“ se zbraněmi. A také jde zřejmě o příznivce Kotlebovců, což je na Slovensku extrémistická nacionalistická strana.

Zadržený má na svém facebookovém účtu také fotografii z výcvikového kurzu Evropské bezpečnostní akademie, která má výcvikové centrum v Polsku. Akademie poskytuje dvoutýdenní intenzivní výcvik ochrany VIP osob, který zahrnuje používání pistole a poloautomatické zbraně, napsal Denník N.

Jiný deník Plus JEDEN DEN s odvoláním na známého Tomáše Szabó uvedl, že podezřelý z vraždy se živil jako ozbrojená ochrana na námořních lodích.

Tomáš Szabó zřejmě takovou zkušeností prošel, na jedné fotce z Facebooku pózuje se střelnou zbraní na lodi, podle popisku kdesi v Arabském moři. 

Protimafiánský útvar policie zadržel ještě jeho bratrance Miroslava M. a další tři osoby s iniciály: KJ, RM, TA. Bližší totožnost zadržených zatím není jasná. 

Tomáš Szabó údajně pracoval nějaký čas jako policejní detektiv, ale protože se na práci nehodil, musel od policie nakonec odejít.  

Podle místních obyvatel pracoval Tomáš Szabó jako „freelancer“, tedy jako profesionál na volné noze. A podle místních byl v kontaktu s podsvětím operující kolem nedalekých měst Dunajská Streda a  Veľký Meder.

„Město hříchů“

V Kolárově žije asi deset tisíc lidí. V maďarštině se městu říká Guta. Ve městě žije 8 tisíc Maďarů a jen 2 tisíce Slováků. 

Podle serveru bumm.sk jsou obyvatelé Kolárova omráčeni tím, co se stalo. „Někteří nazývají Kolárovo „městech hříchů“. Protože v posledních dvou letech se tu stala spousta hrůz,“ uvedl maďarsky píšící slovenský server bumm.sk.

V Kolárově se stala brutální vražda před dvěma lety. 16. prosince 2016 tu zastřelil dosud neznámý pachatel místního čtyřicetiletého podnikatele. Někdo ho zabil v jeho rodinném domě. Vrah do něj vpálil dvě kulky – do zad a do hlavy. Zavražděný podnikatel byl rozvedený a v domě žil sám. Údajně podnikal v oblasti dopravy. Ve městě měl autobusy, kterými vozili lidi za prací do Maďarska.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou zavraždil nájemný zabiják v obci  Veľká Mača v pátek večer 23. února 2018. Policie jejich těla objevila až v neděli, kdy je začala hledat jejich rodina. Matka Martiny Kušnírové tehdy řekla, že oba měli být na náboženské nauce, protože v květnu plánovali svatbou. Proto je jejich rodina nehledala dříve. Kuciaka zabil vrah dvěma ranami do hrudi, Kušnírovou střelou do hlavy. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů. Po vraždě se po celém Slovensku konaly velké protesty, kde desítky tisíc lidí žádaly pád vlády.

„Vrah byl Slovák a profesionál. Měl zkušenost se zbraněmi a nakládal s nimi mimořádně zručně,“ uvedl právní zástupce rodiny Jána Kuciaka Daniel Lipšic. Dodal, že jde o velmi výrazný posun ve vyšetřování, neboť byly zadrženy osoby, které se přímo podílely na úkladné vraždě. 

„Vyšetřování ale není a nebude skončeno, dokud nebudou identifikováni, zadržení a postaveni před soud ti nejhorší a nejnebezpečnější – objednatelé tohoto ohavného činu. Ti, kteří pro zakrytí svých kriminálních aktivit neváhali brutálně zavraždit odvážného novináře a jeho snoubenku. Takže – dnes je důležitý den, ale zdaleka nejsme na konci!“ uvedl Lipšic na své FB stránce. (Lipšic je bývalý slovenský ministr vnitra a spravedlnosti.)

Lipšic naznačil, že k posunu ve vyšetřování pomohla analýza elektronických dat. „V dnešní době je velmi těžké spáchat takovýto typ zločinu bez toho, aby pachatelé za sebou zanechali nějakou elektronickou stopu. Myslím tím různé kamerové záznamy nejen z měst a obcí, ale i ze silnic. Myslím tím buňky, které zaznamenávají provoz mobilů. V tomto případě šlo o analýzu obrovského množství dat,“ řekl Lipšic novinářům s tím, že tak rozsáhlé vyšetřování se na Slovensku a možná i v tomto regionu ještě nevedlo.

Vyšetřovatelům při identifikaci podezřelých mohla pomoci i informace o IP adresách počítačů, které pachatelé použili k vyhledání Kuciakova domu pomocí služby Street View. A podle informací časopisu Respekt napomohly k dopadení vraha a jeho pomocníků také satelitní snímky z americké družice, která se pohybovala v době vraždy nad místem, kde byli dva mladí lidé zabiti. Následná analýza pohybu osob a automobilů prý pomohla vrahy odhalit.

Byznys spojený s Českem

Z veřejně přístupných rejstříků lze dohledat, že jeden z rodinných příslušníků Tomáše Szabó podnikal a že jeho byznysové stopy vedou i do České republiky. A to díky využití služeb poměrně známého bílého koně.

V Bratislavě totiž působil Gabriel Szabó (má bydliště ve městě Kolárovo – v ulici a v domě, kde dnes policie zasahovala) jako společník i jednatel ve stavební firmě Overtrade s.r.o. V roce 2014 ale převedl obchodní podíl na pražskou firmu Westways a jistého Ladislava Lendraniče z Teplic.

Westways se sídlem v Klimentské ulici v Praze měla jediného společníka – opět Lendraniče. 

V Česku je Lendranič veden v deseti firmách. Ale v žádném případě se nejedná o skutečného podnikatele. Je to jen nájemný „bílý kůň“, který zametá stopy po firmách s finančními problémy.

14. dubna 2016 se o něm zmínil deník MF DNES, když psal o bílých koních z Teplic. „Bezdomovci, narkomani a lidé ve finanční nouzi z Teplic na sebe nechali přepisovat stovky firem. Stojí dokonce v čele akciových společností, a to i na Slovensku. Ve špinavé hře sehrávají roli takzvaných bílých koní, firmy přitom ovládá někdo jiný,“ uvedla MF DNES. 

Podle deníku je Lendranič kuřák marihuany z teplického sídliště Trnovany. Mladík pracuje ve fabrice v krupské průmyslové zóně, ale mnohem lépe ho znají na Slovensku, kde se jeho jméno objevuje ve 30 firmách, z nichž řada působí v zemědělství.

V roce 2015 se během dvou měsíců stal předsedou představenstva tří akciových společností (Bútorky, Aidamina, PRO-GRESS) s celkovým základním jměním 800 tisíc eur, tedy téměř 22 milionů korun.

Doma v Teplicích se MF DNES podařilo zastihnout jen jeho matku Martinu. „Jsme z toho úplně hotoví,“ popsala atmosféru. Domů prý synovi chodí stohy dopisů vyzývajících k úhradě dluhů. Dřív byly takřka na denním pořádku policejní výslechy, teď je prý klid.

„Vůbec nevím, jaké dluhy může syn mít. Nesvěřuje se mi. Nevím, jestli ho k tomu někdo nutí, nebo jestli to dělá dobrovolně,“ líčí pětačtyřicetiletá žena, která na sebe sama před lety nechala na žádost kamaráda přepsat několik firem. „Je to moje blbost. Člověk si myslel, že se bude mít dobře,“ vysvětlila. 

Jaroslav Kmenta

Není zde článek celý?