Podle Klause ml. se svobodní mudrlanti mohou osypat a chtějí cenzuru

Václav Klaus starší si kdysi zavedl rubriku „Co Klaus neřekl“. S tím, že tam bude vysvětlovat, v čem byl nepochopen. Je několik možností, jak reagovat na to, že je někdo obden zásadně nepochopen a tohle je jistě jedna z nich. No dobře.

Václav Klaus mladší zatím žádnou rubriku nezaložil. Ono to ani není potřeba, protože je tak přímočarý, že je poměrně pochopen. Rozdíl je jen v tom, jestli se jeho názory někomu zdají ve slušné společnosti přijatelné, nebo nikoliv. Ale co, lidé jsou různí.

Teď se Klaus ml. pustil do boje za svobodu slova. Na Novinkách.cz napsal: „Nechci cenzuru veřejného prostoru. Salónní pravičáci a svobodní mudrlanti se sice mohou osypat. ‚To je soukromý subjekt ten provozovatel‘. ‚Ten si může dělat svoje pravidla’…

Soukromé vlastnictví je nedotknutelné – taky Facebooku nikdo nebere jeho servery, peníze ani auta. Ale jeho chování nemůže být libovolné, pokud nabízí veřejnou službu lidem.“

Dál to vysvětluje polopaticky na příkladu hotelu: „Například nemůžete mít třeba hotely a rozhodnout se, že když tam přijde černoch, že ho neubytujete. Že máte taková vnitřní pravidla. To jste mohli na jihu USA asi do roku 1963, ale v Evropě to bylo protizákonné. Souhlasím s takovým zákonem. Když neprovozujete ubytování, ale prostor pro lidi vyvěšovat své názory, fotky a podobně – musíte tam také pustit všechny (krom extrémních protizákonných), nikoli že levičácké a „liberální“ názory mají zelenou, ale lidé opačných názorů – jsou jak černoši v Alabamě v roce 1955.“

Zůstaneme tedy u toho hotelu. Problém internetu je mimo jiné v tom, že existují servery, které šíří lži, ale neznáme jejich skutečné majitele. Neznáme často ani členy redakcí, neznáme identitu přispěvatelů. Z těchto hnízd se pak šíří do prostoru manipulace, které už sdílejí lidé většinou skuteční.

Pokud použijeme srovnání s hotelem, je to asi takové, jako kdyby někde existoval hotel, kde bychom neznali majitele, neznali identitu osob v personálu a lidé by z tohoto zařízení odcházeli se salmonelou a lezly z nich štěnice. Zřejmě by takové zařízení po jisté době vzbudilo pozornost.

Kdyby nic jiného, měl by Klaus ml. Vysvětlit, proč by měl někdo být nucen, aby se na jím provozované platformě šířily lži neznámých lidí, lidí s falešnou identitou (nezaměstnaný americký Jižan s ruskou IP adresou), fiktivních organizací. Na to už docela stačí nerušeně působící entity jako Sputnik, Aeronet (už se ví, komu patří a kdo to řídí?) a další zdroje tzv. necenzurovaných informací.

Majitel hotelu nesmí odmítnout černocha, árijského vlastence, komunistu a další lidi kvůli jejich původu nebo názorům. Pokud by z nich ale padaly štěnice (skutečné i elektronické), nelze ho nutit, aby si je tam bral.

A jen tak na okraj, v době elektronické války, kterou vede Rusko (co přece není SSSR, kdepak) a snaží se jí destabilizovat Západ, by se měl Klaus ml. snad zasadit o svobodu slova nejdřív u nás. Třeba hájit demokratická média. On i ten důraz něco prozrazuje. Hájit možnost lhát a nebránit média, která nelžou, proti útokům lhářů, je poněkud nevyvážené.

Není zde článek celý?