Přeplácíme miliardy. Odborník o tranzitu plynu ze Slovenska

Ukrajina za 4 roky od otevření slovenského reverzního koridoru importovala po této trase 36,6 miliard metrů krychlových zemního plynu. Jedná se o období od 2. září 2014 do 1. září 2018.

„Je pravda, že správněji lze říci, že Ukrajina za 4 roky fungování reverze ze Slovenska přeplatila za dovoz 37 miliard krychlových metrů plynu skoro 2 miliardy dolarů,“ napsal na svém Facebooku předseda dozorčí rady Ústavu energetických strategií Jurij Korolčuk.

V průměru za každých tisíc krychlových metrů reverzního plynu Ukrajina přeplatila 50 dolarů. Za 37 miliard metrů krychlových jde o částku 1,85 miliardy dolarů.

„Součástí přeplácení jsou marže traderů a dopravní složka. Celkově 37 miliard kubických metrů stálo ukrajinský národ 9,5 miliardy dolarů. Přeplatili téměř 25 %. Komu byla prospěšná tato reverzní schémata? Otázka do GPU a SBU. A Naftogaz s ředitelem Kobolevem jsou přímými účastníky takového schématu,“ podotkl expert.

K 20. srpnu letošního roku Ukrajina v podzemních zásobnících nashromáždila téměř 14 miliard metrů krychlových plynu. Zásobníky bude palivem plnit ještě přes měsíc, poté bude zahájena topná sezóna.


Není zde článek celý?