Prezident Polska promluvil o důležité lekci Druhé světové války

Druhá světová válka byla nesmírně důležitou lekcí pro celý svět hlavně z pohledu toho, jak důležité je řídit se mezinárodním právem, řekl prezident Polska Andrzej Duda ve svém projevu na smutečním obřadu v Tczew v severním Polsku u příležitosti 79. výročí vypuknutí Druhé světové války.

„Utrpěli jsme v této válce obrovskou ztrátu. Byla to mimořádně důležitá lekce pro Polsko a pro Poláky, a především pro celý svět o tom, jak je důležitá spolupráce, respekt a úcta k mezinárodnímu právu, které nese záruku absolutního pořádku,“ řekl Duda.

Podle něj Polsko v důsledku Druhé světové války přestalo existovat. „Polsko bylo roztrhaný stát mezi dvěma nepřáteli, mezi státy, které byly následně totalitní, Sovětský svaz a nacistické Německo,“ řekl polský prezident.

Později Duda navštíví Špengavský les, kde od září 1939 do února 1940 nacisté rozstříleli, podle různých zdrojů, od pěti do sedmi tisíc lidí, většinou příslušníků polské inteligence, pacienty z psychiatrických léčeben a Němce, kteří byli odpůrci nacismu.

Smuteční akce začala ve stejnou dobu v Tczewě na severu, kde se nachází prezident Polska Andrzej Duda, a na poloostrově Westerplatte v Gdaňsku, kam dorazili členové vlády v čele s premiérem Mateuszem Morawieckim.

Města Tczew a Westerplatte byla vybrána pro uspořádání památné události, protože na ně jako první zaútočila Hitlerova armáda, v 4.35 a 4.45 ráno 1. září 1939.

Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval Poláky, aby se ztotožnili s myšlenkami nezávislosti země.

„V současné době zde, na tomto místě, před kterým každý sklání hlavu, chci apelovat na všechny krajany, kteří nás podporují, a našim soupeřům a k opozici, aby tato místa byla místa souhlasu,“ řekl.

„V tento den, v tento svatý den budeme pro celý polský lid pohromadě, budeme spolu v jediném pochodu nezávislosti,“ dodal.


Není zde článek celý?