Při montáži nebyla v trupu Sojuzu žádná díra, uvedl zdroj

Vnitřní komise korporace Energie, která ukončila vyšetřování vzniku otvoru v kosmické lodi Sojuz MS-09, předvedla agentuře Roskosmos poslední fotografie lodi v etapě montáže, na které není žádný otvor, sdělil Sputniku zdroj z raketového a kosmického odvětví.

„Poslední fotografie trupu kosmické lodi Sojuz MS-09 byly pořízeny v dílně č.45 Závodu experimentálního strojírenství raketové a kosmické korporace Energie. Fixace se konala před a po instalaci krytů před meteority. Na fotografii nebyly objeveny v trupu žádné otvory,“ řekl spolubesedník agentury.

Vysvětlil, že kryty před meteority jsou speciální hliníkové panely, které jsou na žádost NASA instalovány od roku 2012 na obytný modul kosmické lodi Sojuz za účelem zajištění dodatečné bezpečnosti před mikrometeority a kosmickým odpadem.

Po vybavení lodi protimeteoritovými panely a vakuovou tepelnou izolací byl Sojuz MS-09 dopraven do dílny pro definitivní montáž a pak na testování systémů na kontrolně zkušební stanici korporace Energie, po čemž byl dopraven na kosmodrom Bajkonur.

„Takže, když nebereme do úvahy verzi provrtání díry v kosmu, stalo se to během 180 dní během prací na dílně korporace Energie a vypuštěním na oběžnou dráhu,“ poznamenal spolubesedník agentury.


Není zde článek celý?