Proč USA nechtějí obnovit výrobu stíhaček F-22?

Vojenské letectvo USA nemá zájem o získání nejen modernizovaných stíhaček F-15X čtvrté generaci, ale i víceúčelových stíhacích letounů F-22 Raptor, nehledě na to, že teď se mohou vyzbrojit nejmodernější avionikou.

Časopis National Interest napsal, že americké letectvo spoléhá na výrobu stíhaček F-35 a bojových strojů šesté generace. Podle americké ministryně vojenského letectva Heather Wilsonové dnes 80 % letectva tvoří letouny čtvrté generace a 20 % letadla páté generace. USA mají za cíl přivést podíl strojů poslední generace k 50 %.

F-22 se formálně hodí tomuto kritérii, jejich výrobu ovšem zastavili v roce 2011 (celkem bylo vyrobeno asi 200 strojů). A obnova výroby bude stát hodně.

Jednorázové náklady na obnovení programu budou činit 7 až 12 miliard dolarů, každé nové letadlo bude stát ještě 206 až 216 milionů dolarů. Je to více než náklady na stíhačky F-35.

Problém je ještě v tom, že pokud Raptor jeho výrobu obnoví (údajně to bude v polovině 2020 let), bude prohrávat ve srovnání s nejnovějšími technologiemi Ruska a Číny. V důsledku toho Američané dospěli k závěru, že F-22 jsou dobré pro dnešek, ale nebudou se hodit v budoucnu. Proto se dnes USA více zajímají o výrobu stíhačky šesté generace v rámci projektu Penetrating Counter Air.


Není zde článek celý?