Rozloučení se senátorem McCainem bylo nevyslovenou kritikou Donalda Trumpa

Na sobotním pietním rozloučení se zesnulým republikánským senátorem Johnem McCainem, který minulou sobotu ve věku 81 let podlehl rakovině mozku, se setkala v Národní katedrále ve Washingtonu celá elita americké politiky. S jednou výjimkou. Chyběl tu prezident USA Donald Trump.

Bývalý senátor si jeho účast na svém pohřbu výslovně nepřál. Za svého života McCain ostře kritizoval Trumpův politický styl a nešetřil ho ani ve svých pamětech. Přitom oba patřili do stejné republikánské strany.

Na pohřbu promluvili mimo jiné bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama. S oběma McCain prohrál souboje o Bílý dům. Oba vyzdvihli odevzdanost bývalého senátora americké demokracii. Obama rozesmál hosty pohřbu výrokem, že mu McCain nikdy neváhal otevřeně říci, že dělá chyby, což bylo minimálně jednou denně. Obama přitom v jasné narážce kritizoval Trumpův styl vládnutí, aniž by vyslovil jeho jméno. Podle něj mocenská agresivita ukazuje svoji ukřičeností, že se bojí.

Jasný odstup od současného prezidenta vyjádřila ovšem především senátorova dcera Meghan McCainová. Řekla: „Amerika Johna Mccaina je štědrá, vstřícná a odvážná. Je důvtipná, sebevědomá a bezpečná. Plní své povinnosti. Promlouvá klidně, protože je silná. Nechvástá se, protože to nepotřebuje. Amerika Johna McCaina nepotřebuje být znovu velká, protože byla velká vždy,” prohlásila ve svém emotivním vystoupení se zřetelným odkazem na styl současné hlavy státu

Na pietě vystoupil také diplomat a někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger, který s Meghan souhlasil.

„Naše země má to štěstí, že se v dobách těžkých zkoušek vždy objevilo několik velkých osobností, které nám připomínaly naši zásadní jednotu a inspirují nás k naplnění našich stěžejních hodnot,” řekl Kissinger s tím, že McCain byl „jedním z takových darů osudu”.

Místo pohřbu se Donald Trump vydal do svého golfového klubu ve virginském Sterlingu. Po celou dobu obřadu psal na Twitter příspěvky o tématech, která s McCainem nijak nesouvisela. Na pietě nicméně byli Trumpova dcera Ivanka a její muž Jared Kushner.

S použitím AP a ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?