Ruská církev slíbila „nanejvýš tvrdou“ odpověď na aktivity Konstantinopolu na Ukrajině

Ruská pravoslavná církev chystá odpověď na aktivity Konstantinopolského patriarchátu na Ukrajině, prohlásil vedoucí synodního oddělení Moskevského patriarchátu pro vzájemné vztahy církve se společností a médií Vladimir Legojda v pořadu Nedělní večer v televizi Rossija 1.

Konstantinopolský patriarchát v pátek informoval, že „v rámci příprav na poskytnutí autokefálie Pravoslavné církvi na Ukrajině“ jmenoval své zástupce v Kyjevě. Toto rozhodnutí bylo ostře odsouzeno Moskevským patriarchátem, který ho označil za vpád do kanonického území jiné církve. Předseda oddělení Moskevského patriarchátu pro styky se zahraničím, metropolita Illarion, prohlásil, že Moskevský patriarchát zruší eucharistické styky s Konstantinopolským patriarchátem, poskytne-li ten Ukrajinské církvi autokefálii.

„Odvetné kroky ze strany Moskevského patriarchátu budou určitě udělány“, ujistil Legojda a dodal, že budou „nanejvýš tvrdé“. Duchovní přitom zdůraznil, že „ruská církev se až do posledního snaží zachovat mír a ubránit bratry před jakýmikoli nenapravitelnými kroky“.


Není zde článek celý?