Ruská pravoslavná církev přerušuje účast ve strukturách pod vedením Konstantinopolu

Ruská pravoslavná církev přerušuje účast ve strukturách pod předsednictvím Konstantinopolského patriarchátu. Rozhodl o tom Synod Ruské pravoslavné církve.

Navíc budou pozastaveny služby s hierarchy Konstantinopolského patriarchátu.

Také bylo rozhodnuto o ukončení modliteb konstantinopolského patriarchy Bartoloměje během bohoslužeb v Ruské pravoslavné církvi, uvedl předseda oddělení vnější církevní komunikace Moskevského patriarchátu, metropolita Ilarion Alfejev.

„Společenství mezi církvemi se neukončuje. Toto rozhodnutí nás zatím nezbavuje možnosti společných bohoslužeb Konstantinopolského patriarchátu a Ruské pravoslavné církve,“ vysvětlil Sputniku tiskový mluvčí patriarchy Kirilla, duchovní Alexandr Volkov.

Konstantinopolský patriarchát minulý pátek informoval, že v rámci příprav na poskytnutí autokefality Pravoslavné církvi na Ukrajině jmenoval své zástupce v Kyjevě. Toto rozhodnutí bylo ostře odsouzeno Moskevským patriarchátem, který ho označil za vpád do kanonického území jiné církve. Předseda oddělení Moskevského patriarchátu pro styky se zahraničím, metropolita Illarion, prohlásil, že Moskevský patriarchát zruší eucharistické styky s Konstantinopolským patriarchátem, poskytne-li Ukrajinské církvi autokefalitu.


Není zde článek celý?