Ruské MO popřelo, že Il-20 byl sestřelen v důsledku selhání systému identifikace

Každý stát má vlastní systém identifikace vlastní/cizí a Rusko své identifikační systémy neinstaluje na zbraňové komplety, které vyváží do zahraničí. Uvedlo to v prohlášení ruské ministerstvo obrany.

Na ministerstvu uvedli, že nebyly případy, kdy by systémy identifikace vlastní/cizí (Identification Friend or Foe, IFF) s ruskými identifikačními kódy byly předány cizí zemi.

„Každý stát má vlastní identifikační systém IFF. Dokonce zbraně a vojenská technika, jež se exportují z Ruska v rámci vojensko-technické spolupráce, nikdy nebyly vybaveny těmito kódy. To vše platí i v případě systémům domácí protivzdušné obrany, které byly dodány Syrské arabské republice,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Konašenkov.

Podle Konašekova nikdy nedošlo k předání systémů s ruskými identifikačními kódy jinému státu. Tato praxe podle něj není možná.

Ruská letecká základna Hmímím ztratila v pondělí večer kontakt s ruským vojenským letounem Il-20 během náletu izraelských stíhaček F-16 proti cílům v Sýrii. Ruské ministerstvo obrany v úterý prohlásilo, že izraelská armáda cíleně vytvořila nebezpečnou situaci tím, že použila ruské letadlo jako štít proti syrské protivzdušné obraně.


Není zde článek celý?