Ruský ministr ekonomiky vysvětlil příčiny poklesu kurzu ruble

Rovnovážný kurz ruble za podmínky nenakupování valuty pro Ministerstvo financí RF a za nynější ceny ropy 78 dolarů za barel má činit asi 50 rublů (15,75 Kč) za dolar, prohlásil ministr ekonomického rozvoje Maxim Oreškin v interview pro Sputnik v kuloárech Východního ekonomického fóra.

Na začátku tohoto týdne obnovily kurzy měn maxima z března 2016. Ve středu však byly zkorigovány ke snížení.

Oslabení rublu je spojeno s krátkodobým prudkým odlivem kapitálu z Ruska, řekl Oreškin. Podle jeho názoru se tendence obrátí opačným směrem, jakmile se odliv zastaví.

„A podíváme-li se na včerejšek, uvidíme, že rubl se začal značně upevňovat nehledě na to, že na globálních trzích se rozvojové měny cítily stabilně,“ dodal.

Ministr zdůraznil, že nevidí žádný důvod pro změnu střednědobé a dlouhodobé prognózy kurzu rublu v hodnotě 63 až 64 rublů (asi 20 Kč) za dolar.

„Platební bilance je u nás silná, rozpočtová bilance činí asi jedno procento HDP proficit, vnější dluh je umírněný,“ připomenul.

Ministr ekonomického rozvoje přitom podotkl, že i když globální krize už zachvátila řadu rozvojových zemí, má Rusko dostatečnou míru bezpečnosti.


Není zde článek celý?