Rusové volili. Účast byla nízká, na demonstracích se zatýkalo

Volby jsou prý svátkem demokracie, ale tento víkend to tak v některých ruských městech opravdu nevypadalo. Rusové rozhodují o gubernátorech, složení místních parlamentů i o starostovi Moskvy a volby se týkají 25 z 85 oblastí, krajů, okruhů či republik. Volební účast byla nízká a do toho probíhaly demonstrace a zatýkání. Volební účast v Moskvě činila odpoledne pouhých 17,8 procenta.

Příčinou konfliktu byly protesty organizovaném vůdcem opozice Alexejem Navalným, který momentálně po nedávném zadržení zase jednou sedí ve vězení. Koncem srpna byl odsouzen ke 30 dnům za nepovolenou demonstraci.

Podstatou konfliktu je snaha vlády zvednou věk odchodu do důchodu. Ruská vláda přijala v červnu návrh zákona, podle kterého by se měl postupně zvýšit věk pro odchod do důchodu, z nynějších 60 na 65 let u mužů a z 55 na 63 let u žen od roku 2034. Varovné bylo, že když se s plánem v červnu přišlo, poklesla podle průzkumů důvěra v prezidenta Vladimira Putina. Ten je teď pod tlakem, protože reforma se provést musí, ale řada Rusů se bojí, že se důchodu kvůli nízkému věku dožití v Rusku ani nedožije. Proto se pokouší manévrovat a vystupovat jako hlasatel kompromisu. Nezdá se ale, že by na to Rusové slyšeli.

Na Puškinově náměstí v centru Moskvy přišli demonstranti všech věkových skupin a nesli protestní nápisy „Putin je zloděj“ a „Rusko bez Putina“ a také „Nejsou to reformy, je to loupež „a „Miliardáři okrádají důchodce“. Lidé také soudí, že režim peníze dává na vedení svých válek a co vybere od občanů, se k nim už v podobě sociálních služeb nevrátí.

Moskevští důchodci říkají, že se bojí o budoucnost svých dětí a děti zase, že o své rodiče. Ministerstvo vnitra tvrdí, že přišly protestovat asi dva tisíce lidí. Před týdnem na demonstraci pořádané komunisty bylo asi deset tisíc lidí. Komunisté našli v odporu proti důchodové reformě své téma.

Počátkem tohoto týdne zjistil výzkumný ústav Levada Center, že jeden ze dvou Rusů je připraven kvůli důchodům protestovat.

Většina protestních shromáždění nebyla schválena, což ale lidem zřejmě nevadilo. Policie zadržela asi padesát stoupenců Alexeje Navalného a v neděli ráno dalších 31 lidí. Během demonstrací policie sebrala 840 lidí. V Jekatěrinburgu byl zatčen i bývalý starosta této milionové metropole na Urale a kritik Kremlu Jevgenij Rojzman.

Jak uvádí server The Moscow Times, úřady se snažily vyburcovat lidi z apatie tím, že navozovaly ve volebních místnostech atmosféru festivalu, z reproduktorů hrála popová hudba, na ulicích byly stánky, pořádaly se soutěže a 1,5 milionu dolarů stálo údajně umělé rozptýlení mraků, aby mohli Moskvané jít pohodlně volit.(Technologie spočívá v leteckém „posypaní“ mraků jodidem stříbrným.)

Kromě zatýkání Navalného stoupenců byl poměrně klid, dokud se protestující nepokusili dostat na Manéžné náměstí poblíž Kremlu. Tam jim policie zahradila cestu a došlo na házení skleněnými lahvemi po policistech. Policie zareagovala obušky a násilným zatýkáním.

Za použití materiálu z The Moscow Times

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?