Šéf OSN: Evropská migrační krize „neexistuje“, protože migrace je „zdrojem prosperity“

Šéf OSN pro uprchlíky Filippo Grandi vyvolal politickou debatu o migrační krizi, když uvedl v německém tisku, že Evropa je „posedlá“ migrační krizí, která „neexistuje.“ Šéf OSN vyzval politiky EU, aby se přestali hádat kvůli „několika lodím“ (nelegálních přistěhovalců).

Vysoký komisař odmítl plány Rakouska a Itálie (a dalších členských států), aby se žádosti o azyl zpracovávaly v zámoří a aby jim nebylo umožněno dostat se na evropskou půdu.

Jako vysoký komisař OSN pro uprchlíky nemohu podpořit návrh, který by lidem odepřel právo na azyl v Evropě. Existují lidé, kteří mají velmi naléhavé důvody pro žádost o ochranu v zemích EU,“ prohlásil Grandi Handelsblatt.

Handelsblatt trvá na tom, že masové stěhování národů bylo „zdrojem pokroku a prosperity od doby, kdy lidé začali poprvé migrovat.“

Zbývá nám si položit očividnou otázku, kdo z toho prosperuje? Občané členských států, kteří přijali migranty, zaznamenali jen ztrátu svých zdrojů a rostoucí náklady na bydlení a boj s ohromnou mírou násilné kriminality, stejně jako ztráty životů v důsledku této kriminality ve svých zemích. Většina lidí má pocit, že jsou teď chudší a sledovala, jak jsou jejich ženy a děti znásilňovány a pachatelé se dočkají jen malého nebo žádného důsledku. To pro většinu občanů v žádném případě není definice „pokroku a prosperity!“    

V rozhovoru s německým deníkem, Grandi odsoudil výrok ministra vnitra Horsta Seehofera, který uvedl, že masivní příliv přistěhovalců v důsledku otevření hranic Angelou Merkelovou se stal „matkou všech problémů“.

Filippo uvedl, že tendence politiků prezentovat tyto jevy jako „hlavní problém“ je „nešťastné“, protože to podporuje opozici vůči masové migraci z třetího světa.

Komisař pro uprchlíky uvedl: „Neustálé označování (migrace) za problém podněcuje atmosféru strachu a někdy i nepřátelství, což je velmi nebezpečné a vede to k začarovanému kruhu, kde horká nálada posiluje oponenty migrace, což zase činí nalezení řešení (pro nelegální lodě migrantů) obtížné“.

Komisař trval na tom, že v Evropě neexistuje migrační krize a tvrdí, že počet příchozích lidí „prudce klesl“.

Během rozhovoru vyjádřil „znepokojení“ nad poklesem počtu nově příchozích, a že aktivity nevládních organizací se ve Středomoří výrazně snížily poté, co italské orgány učinily mnohem přísnější pro aktivisty otevřených hranic se soukromým financováním spolupracovat se zločinnými obchodníky s lidmi, kteří přepravují migranty z Afriky do Evropy.

Na otázku, že rozvojoví ekonomové navrhli, že by bylo více etické pomoci uprchlíkům zůstat ve svých domovských zemích, komisař prohlásil: „Promiňte, ale to je špatná debata, neboť 90% světových uprchlíků již jsou v těchto oblastech.“

„Pokud (vývojový ekonom Paul) Collier chce tvrdit, že tyto země (hostující uprchlíky) potřebují větší podporu, pak s ním úplně souhlasím, ale my zde mluvíme o migrační krizi v Evropě, která neexistuje.“

Grandi se domnívá, že „Evropa migraci potřebuje“ a tvrdí, že EU by proto měla „vytvářet způsoby, jak dostat ekonomické migranty (ze třetího světa) do Evropy legálně a nezatěžovat azylový systém.“

Jeho připomínky tak dále odhalují propast mezi elity, které profitují z migrace a civilizací, která je nucena trpět důsledky přílivu migrantů žijících mezi nimi.

Není zde článek celý?