Semelové se prý lidé ptají na parkování, ne na Gottwalda a Horákovou

Komunistka Marta Semelová bývá někdy označována za stalinistku. Takové označení je vždycky problematické v tom, že přesně nevystihuje, oč se jedná. Stalinistou byl ministr a vládce poprav Berija, byly jimi ale i různé šedivé funkcionářské myši, které přímo nikoho na popraviště a do koncentráku neposlaly. Semelová je stalinistka, protože obhajuje zločiny stalinistického období. Stejně tak by se dala označit za brežněvistku, protože invazi z roku 1968 považuje za internacionální pomoc, nebo husákistku, protože do KSČ vstoupila v roce 1981.

Teď poskytla rozhovor Novinkám.cz, kde byla tázána, zda jí neuškodí její výroky o Klementu Gottwaldovi a Miladě Horákové. Na to odpověděla: „Chodím každý den na debaty, kde občané pokládají dotazy. Ani jeden z těch občanů se na tyhle věci neptal. Nemám ráda ty nálepky. Vždy je to ze strany médií. Občany zajímá, jak budou parkovat, kde budou bydlet a jak bude řešen obchvat.“ Říká, že svých výroků nelituje a stojí si za nimi.

Pro připomenutí, v únoru 2014 Semelová v pořadu Hyde Park na ČT24 pochybovala o tom, že přiznání Milady Horákové bylo vynucené: „Bylo to v té době, já to považuji samozřejmě za nešťastné, nicméně Milada Horáková se také přiznala ke všemu, ke své činnosti.“

Nebyl to jen nějaký momentální úlet. Takhle Semelová smýšlí pořád. V roce 2009 v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdila: „Učebnice dějepisu mají psát opravdoví historici, a ne aby byly zpolitizované. Děti nemají vidět ani dokumentární filmy o době komunismu.“

Na dotaz, co je neobjektivního na autentickém záznamu z procesu s Horákovou, uvedla: „Mělo by to být ze všech pohledů. V tomhle záznamu chybí celkový mezinárodní pohled a kontext té doby. To není objektivní.“ Na opakovaný dotaz, co není objektivní na autentickém záznamu, jen odsekla: „Už se k tomu nebudu znovu vyjadřovat.“

My tu rétoriku ale známe i od jiných stalinistů a brežněvistů. Byla studená válka, v Americe zase řádil Výbor pro neamerickou činnost, který viděl podvratného komunistu v kdekom a ještě tam tloukli černochy.

Kdyby byla Semelová ochotna odpovídat, dal by se jí položit dotaz, jestli byl vinen i Rudolf Slánský, generální tajemník KSČ, kterého si komunisté sami pověsili a taky se přiznal. Nebo jestli byl Gustáv Husák buržoazní nacionalista, když ho za to komunisté zavřeli a ti by přece nezavřeli nevinného. Nebo zavřeli?

Otázky by to ale byly zbytečné, ona by si něco vymyslela. Třeba že to páchali soudruzi, co nebyli dobří soudruzi a že už je to dlouho.

Tohle je celkem průzračné. Jak je to ale s tím, že se lidé zajímají víc o parkování než o mlžení o komunistických zločinech a tak se na ně neptají? Je několik variant: 1. Lidé se skutečně zajímají hlavně o parkování. 2. Na setkání se Semelovou chodí lidé stejného smýšlení jako Semelová. 3. Semelová ty dotazy dostala a nemluví o tom.

Můžeme si vybrat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?