Situace v Afghánistánu se kvůli americké přítomnosti denně vyostřuje

Kábul se pod tlakem Spojených států odmítl účastnit setkání v Moskvě o Afghánistánu. Washington nemá zájem o ukončení konfliktu, uvedl Shabaz Khan Naseri, předseda Výboru pro obranu a bezpečnost Národního shromáždění (dolní komora parlamentu) v Afghánistánu.

Nedávné vyostření situace v Afghánistánu souvisí s vměšováním Spojených států do vnitřních záležitostí země, stejně jako s touhou Washingtonu profitovat s dlouhotrvajícího konfliktu, uvedl Shabaz Khan Naseri.

Naseri s politováním konstatoval, že současná vláda a afghánský prezident „nemohou usilovat o nezávislou politiku“ a všechna rozhodnutí na vysoké úrovni „jsou pro ně přijímána v USA, což negativně ovlivňuje bezpečnostní situaci.“

Rusko má v Asii velký vliv a může mít významný dopad na bezpečnost v Afghánistánu, ale tento proces by měl proběhnout bez účasti Spojených států a členských států NATO, uvedl Shabaz Naseri.

„Rusko jako silná moc, která má v našem regionu velký vliv, pokud ho chce, může výrazně změnit bezpečnostní situaci v Afghánistánu, ale mělo by to probíhat bez účasti Spojených států a NATO,“ řekl Nasseri.

Předseda výboru poznamenal, že Washington a jeho spojenci následují v Afghánistánu „své vlastní cíle“, zatímco země nemá z jejich přítomnosti žádný benefit.

Situace v Afghánistánu se v poslední době zhoršila. Prakticky každý den v různých částech země dochází k ozbrojeným střetům zahrnujícím policii, vojenský personál, afghánské národní bezpečnostní síly a civilisty. Posledním velký útok Talibanu byl spáchán v pondělí a měl na svědomí nejméně 15 zabitých policistů.

(Ilustrační obrázek Foto: Bertha A. Flores, U.S. Army)

Není zde článek celý?