Skandál v civilní rozvědce pokračuje. Babišův muž zpochybňuje výsledky šetření

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), zpravodajská služba ČR | FOTO: ČTK

Skandál kolem hospodaření civilní rozvědky, spuštěný exministrem vnitra Metnarem, má pokračování. S výsledky vyšetřování inspekce není spokojený Radek Musílek, Babišem dosazený náměstek odstaveného ředitele rozvědky, pomýšlející na vedení BIS.

První menšinová vláda Andreje Babiše v demisi prováděla čistky v bezpečnostních složkách, kam potřebovala umístit své lidi. Výsledkem tohoto nájezdu bylo odstranění ředitele GIBS a postavení ředitele civilní rozvědky mimo službu. Celá rošáda se přitom může dotknout i změny ve vedení kontrarozvědky BIS, podřízené přímo předsedovi vlády.

Diskreditační útok na ředitele GIBS Michala Murína vyšel. Premiér dosadil do funkce loajální figuru Radima Dragouna, za něhož osobně lobbovali čelní státní zástupci v čele s Pavlem Zemanem a Lenkou Bradáčovou ve snaze dostat generální inspekci pod kontrolu a přeformátovat ji podle svého obrazu. Babiš jim dal zelenou a jako pragmatický obchodník očekává protislužby.

Největší skandál v dějinách?

Se zinscenovaným výpadem proti civilní rozvědce to je zatím komplikovanější. Měla to být aféra obřích rozměrů, rozehraná obvyklým způsobem přes Mladou frontu DNES. Deník na jaře na titulní straně bombasticky oznamoval, že rozvědka řeší „zřejmě největší skandál v dějinách tajných služeb“ (26. 3. 2018, „Rozvědka má obří skandál“).

Mladá fronta DNES přinesla exkluzivní informace, že inspekce Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), neboli civilní rozvědky, vyšetřuje podezření, že z této tajné služby údajně odtekly stovky milionů korun. „Na některé výdaje, které rozvědka proplácela, chybějí doklady, jiné – například nákup softwarové firmy – mají být údajně předražené nebo neúčelné,“ uvádí článek.

Prověrku zahájila sama ÚZSI, jelikož nikdo jiný to s výjimkou Nejvyššího kontrolního úřadu ze zákona dělat nemůže. Kauzu začala šetřit i policie pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Ředitel rozvědky Jiří Šašek byl do ukončení vyšetřování postaven mimo službu.

Šumanův zdroj?

Podstatným průvodním jevem tohoto skandálu, doprovázeného dalšími úniky do Babišových deníků, je neskrývaná premiérova zášť vůči ÚZSI. Podezírá rozvědku, že stála za anonymní twitterovou skupinou Julia Šumana, která loni přinesla několik závažných odhalení: ovlivňování vlastních médií proti konkurenci, manipulaci se živým policejním spisem, „klekání“ na nepohodlné firmy, atd.

„Takové informace mám už delší čas, že se tam dějí podivné věci vůči mé osobě. Určitě se to nedělá oficiálně,“ tvrdil Babiš loni v květnu. ÚZSI má podle něj „údajně nějakou spolupráci s agenturou z Plzně. Je to řízeno panem Chovancem“.

Inspekce prověřovala kromě hospodaření i tuto stopu, přičemž ředitel Šašek podobné spekulace důrazně odmítal. „To, co je nám nesmyslně podsouváno, nikdy ÚZSI pod mým vedením nedělal a nikdy ani dělat nebude. A ani nesmí,“ uvedl v prohlášení.

„Podivné“ vyšetřování

Nový ministr vnitra Jan Hamáček začátkem srpna obdržel závěry vyšetřování inspekce. Jelikož jsou v utajovaném režimu, chtěl je nejdříve probrat s vedením ÚZSI, s premiérem už o nich hovořil.

V této situaci přišla Mladá fronta DNES (3. 9. 2018, „Podivné vyšetřování v rozvědce“) s oznámením, že vyšetřování, které označuje za „podivné“, dosud neskončilo. Podle informací deníku z toho důvodu, že se závěry inspektorů nesouhlasil současný muž číslo jedna v rozvědce, náměstek ředitele Radek Musílek, pověřený jejím vedením.

Inspekce údajně navrhla pouze kázeňské potrestání několika lidí, protože pochybení nebyla tak závažná, aby byl někdo obviněn z trestného činu. „Například se jednalo o to, že některé peníze byly vynaloženy na jiný účel, než na který byly schváleny,“ uvedl zdroj redakce obeznámený s průběhem šetření. S tím však Musílek nesouhlasil.

Babišův muž z kauzy Unipetrol

K tomu je nutné poznamenat, že v pozadí „zřejmě největšího skandálu v dějinách tajných služeb“ stojí právě Musílek, který v této věci podal trestní oznámení. Učinil tak krátce poté, co v únoru vystřídal na postu náměstka Zdeňka Blachuta, spojovaného s exministrem vnitra Milanem Chovancem.

Musílek je považovaný za Babišova muže. V minulosti spolu komunikovali kvůli privatizaci Unipetrolu. Tuto transakci, na níž měl majitel Agrofertu eminentní zájem, provázelo podezření z obří korupce. Musílek pracoval v BIS a poté v civilní rozvědce, přičemž sběru informací o Unipetrolu se věnoval v obou službách.

Podle Mladé fronty DNES se ve zpravodajské komunitě hovoří o tom, že výsledek vyšetřování rozhodne o další Musílkově kariéře. Už dříve se o něm spekulovalo jako o možném nástupci Michala Koudelky v čele BIS, nejmocnější tajné služby v zemi.

Něco se musí najít

Problém spočívá v tom, že dosavadní vyšetřování inspekce, jak připouští i Mladá fronta DNES, s vysokou pravděpodobností závažná obvinění, včetně odpovědnosti za Šumanovy tajné nahrávky, nepotvrdila. Ostatně pokud by se tak stalo, Babišův tisk by byl první, kdo by je exkluzivně a s velkou pompou „prodal“ veřejnosti.

To je ovšem nemilé nejen pro exministra Metnara, který by tak sehrál roli popravčího v neprůhledné zpravodajské hře, ale především pro samotného Musílka. Může se stát ředitelem BIS někdo, kdo kvůli svým osobním cílům neváhá dramaticky destruovat u spojenců věrohodnost zpravodajské služby, zaměřené na vnější vztahy?

Vyšetřování splaskávajícího „obřího skandálu“ proto pokračuje, což ovšem působí jako nátlak, že se „něco“ musí za každou cenu najít. V této kauze se projeví pevnost postavení Jana Hamáčka, do jehož kompetence civilní rozvědka spadá. Podle kuloárových zpráv už má připraveného nástupce do čela této instituce, ovšem Jiří Šašek chce očistit svoje jméno.

Pokud se „nic nového nenajde“, bude to jen další doklad autoritářského chování současné babišovské garnitury, která účelovou skandalizací likviduje nepohodlné, aby uvolnili místo povolnějším. Jak zareaguje ČSSD?

Není zde článek celý?