„Smrtonosné překvapení“: německý časopis zhodnotil tank T-34

Sovětský tank T-34 se stal pro Wehrmacht po napadení SSSR během 2. světové války „smrtonosným překvapením“, píše ve svém článku německý časopis Stern.

Na začátku války byl tento bojový stroj lepší než všechny německé modely tanků, podotýká časopis. Podle autorova názoru byly německé tanky Pz.I, II a III ve srovnání s T-34 „pouhými hračkami“, kdežto sovětský stroj měl mohutný kanón, výbornou pohyblivost a ukloněný čelní pancíř, který standardní protitanková děla Wehrmachtu neprobíjela.

Za jedno z tajemství úspěchu „čtyřiatřicítky“ označuje časopis jednoduchou a geniální konstrukci, která umožňovala snadno zařídit hromadnou výrobu tohoto tanku.

Nehledě na to, že jako odpověď na T-34 byly vyvinuty nové typy tanků, Wehrmacht nikdy nedostal stroj, který by mohl soupeřit se „čtyřiatřicítkou“, zdůrazňuje Stern.

Označuje za pro svou dobu novátorskou pohonnou jednotku tanku T-34, dieselový vidlicový motor V-2. Potomci tohoto motoru se užívají v současných ruských bojových strojích, jako je T-90, píše v závěru časopis.

T-34 je legendární sovětský střední tank z dob Velké vlastenecké války, který se vyráběl sériově od roku 1940. Mnozí experti včetně německých generálů označili „čtyřiatřicítku“ za jeden z nejlepších tanků 2. světové války.


Není zde článek celý?