Spolupráce s StB je u politiků nepřijatelná, míní většina voličů ANO. Jak u koho

Agentura Median zveřejnila k 50. výročí okupace průzkum, hodnotící působení komunistického režimu. Některá zjištění jsou překvapivá. Pro většinu veřejnosti je nepřijatelné, aby ve vysoké politické funkci pracoval bývalý spolupracovník StB, a to včetně voličů ANO. Jak je to možné?

Kompletní průzkum veřejného mínění, jehož se zúčastnilo 1005 respondentů, zveřejnila společnost Median několik dní po připomenutí výročí tragických událostí, které na dalších dvacet let hluboce poznamenaly tvářnost naší společnosti. Některá naměřená data neprávem unikla pozornosti médií.

Minulost lidi zajímá

Především se nepotvrzují úvahy některých politiků a komentátorů, že minulý režim a jeho přesah do současnosti téměř nikoho nezajímá, a proto nemá smysl se mu věnovat. Tuto „tlustou čáru“ za minulostí se snaží šířit většinou opinion makeři kooperující se současným systémem nebo přímo napojení na jeho mocenské struktury (typický příklad deníky vlastněné Agrofertem).

O opaku svědčí postoje většinové společnosti k některým důležitým aspektům období vlády KSČ. Současně ovšem průzkum potvrzuje i „zemanovskou“ polarizaci společnosti.

Tři čtvrtiny proti výdobytkům socialismu

V době sílících pokusů o relativizaci minulého režimu, k čemuž napomáhají i postoje nejvýše postavených politiků v čele s prezidentem Zemanem a premiérem Babišem, legitimizující KSČM s jen velmi ledabyle přetřenou rudou fasádou, je zaznamenáníhodný jasný postoj většinové veřejnosti k „výdobytkům socialismu“.

Celková kvalita života je dnes lepší než za minulého režimu pro 74 procent respondentů, zatímco za komunismu byla lepší jen pro 18 procent. Dělící linie je přitom do značné míry generační. Jak uvádí agentura Median, s rostoucím věkem roste i míra kladného pohledu na minulý režim, což se projevuje zejména ve věkové kategorii nad šedesát let.

Významně lépe jej podle tohoto průzkumu hodnotí voliči Miloše Zemana než Jiřího Drahoše. To jen mimochodem potvrzuje motivace Drahošovy volby, která u mnohých spočívala v negativním vymezení vůči hodnotovému světu představujícímu „zemanismus“, který se následně projevuje v nesčetných více či méně provokativních podobách.

80 procent voličů ANO proti

Nejpozoruhodnější je ovšem zjištění mapující přijatelnost účasti vysoce postavených politiků na strukturách minulého režimu. Nejnepřijatelnější je práce či spolupráce se Státní bezpečností. V obou případech je nepřijatelná pro 83 procent a přijatelná jen pro 11 procent respondentů.

Nejshovívavější jsou ve všech zkoumaných kategoriích (KSČ, StB, Lidové milice) pochopitelně voliči KSČM. Zajímavější je však jiné zjištění, dostatečně výmluvně vykreslující paradoxy nové doby.

„Vzhledem k členství Andreje Babiše v KSČ a diskutovanému podezření ze spolupráce se Státní bezpečností lze vnímat jako překvapivé, že pro voliče ANO je spolupráce s StB neslučitelná s výkonem vysoké politické funkce v 80 procentech případů a členství v KSČ v 54 procentech případů,“ uvádí ve své zprávě Median.

Co tato zjevná schizofrenie signalizuje? Buď voliči ANO nechtějí přiznat barvu, nebo – což je pravděpodobnější – Andreji Babišovi bezmezně důvěřují. Věří jeho legendě, že je očerňován neprávem a že je na něj pořádán hon „korupčníků“, organizujících lživé kampaně. I onen podpis vázacího aktu agenta Bureše v roce 1982 v bratislavské vinárně U Obuvníka zřejmě zinscenovali Fiala s Kalouskem.

Je to kampaň?

Pokud tedy premiér Babiš tvrdí, že je ve svazcích Státní bezpečnosti evidován neoprávněně, vyhrál už tři soudy a vyhraje i další soud se Slovenskou republikou u Evropského soudu pro lidská práva, bude to podle nemála sympatizantů hnutí ANO asi pravda.

Jestliže slovenský Ústavní soud všechny předchozí rozsudky zrušil jako nezákonné a zároveň konstatoval, že případné další soudy by neměly brát v potaz nevěrohodné výpovědi řídících důstojníků StB, kteří nikdy svoje „ovečky“ nepotopí, je v této legendě rušivé a nepodstatné.

Co by se však stalo, kdyby Andrej Babiš takový soud o vědomé spolupráci se Státní bezpečností skutečně pravomocně prohrál a listinných důkazů ve dvanácti svazcích StB je nashromážděno dost? V jeho zájmu je proto protahovat soudní řízení donekonečna.

I když jak vidno, minimálně části voličů ANO, jehož elektorát se neustále pružně obměňuje a výpadky pravicověji orientovaných voličů v poslední době nahrazují voliči slábnoucí SPD, se dá s pravděpodobností hraničící s jistotou vysvětlit vše. Proč ne i „zaplacené“ mezinárodní spiknutí, zasahující svými chapadly třeba až do evropských soudních struktur?

Není zde článek celý?